Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl verimli ders çalışılır, gibi soruları kendinize sormayı bırakın. Çünkü bu yazı sonrasında rahatlıkla ve verimli bir şekilde ders çalışabileceksiniz. Gelin bu konuyu adım adım görelim.

1.ADIM: PLANLAMA

Öncelikle kendinize bir zaman belirlemelisiniz yani gününüzü planlamanız gerekir aksi takdirde çalışma isteğiniz kaçabilir veya unutabilirsiniz o yüzden günümüzü planlayıp bir yere yazıyoruz.Bu cep telefonu , A4 kağıdı veya çok unutkan biriyseniz telefona alarm kurup not bölümüne yazabilirsiniz ve bunu mümkünse diğer günün gecesinden planlayın. Ayrıca planlı olmanın neden önemli olduğunu merak ediyorsanız bu yazımıza bakabilirsiniz.

1. Adım

2.ADIM: UYKU

Uyku çok önemlidir. Günde 7-9 saat arası uyumak gerekir. Uykumuzu alamazsak odaklanma sorunu ve birtakım benzer şeyler yaşayabiliriz bu yüzden uyku çok önemlidir. AAyrıca verimli uykuda almak önemli bu konuyuda burada ayrıntılı işledik.

2. adım
2. adım

3.ADIM: ÇALIŞMA ORTAMI

Uyku gibi çalışma ortamı da çok önemlidir güzel bir ortam için elektronik cihazları ilk öncelikle sessize alıp uzak bir yere koymalıyız ve televizyon yakındaysa kesinlikle kapatmalıyız. Dikkatimiz dağılabilir ve çalıştığımız konuyu tam olarak anlayamayız. Çalışma ortamı kendinizi rahat hissettiğiniz bir yer olmalı, kim rahat olmadığı yerde çalışabilir ki?

3. Adım : ortam

4.ADIM: ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN

İlk olarak zor konulardan çalışmaya başlayın. Bu adımda biraz çalışma isteğiniz kaçabilir ama pes etmeyin devam edin, notlar tutun ve önemli yerlerin altını çizin bu sizin için daha iyi olacaktır ve aklınızda kalacaktır. Verimli çalışmak asıl mesle, bunu sağlayabileceğiniz bir teknik te pomodoro tekniği; size bu tekniği burada tam olarak anlattık.

4. Adım : Başla

5.ADIM: ARA VERMEK

Bazıları ara vermeksizin 3-4 saat çalışabilir ama sonunda hiçbir şey anlamamış olur bu yüzden ara vermek önemli bir etken sayılabilir.1 saat çalışma sonrası 10 dakika ara vermek yeterli olacaktır sonra devam edebilirsiniz.

5. Adım : Küçük Molalar

6.ADIM: NOT TUTUN

Ders çalışırken özel bir defteriniz olsun ve minik notlar tutun. Önemli yerlerin altını çizin çünkü tekrarlarken konuyu baştan değil, not aldığınız ve altını çizdiğiniz yerlere çalışmak daha kolay olacaktır. Bir nevi tekrar etmiş olacağınız için hemen hatırlayıp daha kalıcı bir şekilde anlamış olacaksınız

6. Adım: Not Tutun
6. Adım: Not Tutun

7.ADIM: ÇALIŞMA SONRASI ÖZET/TEKRAR

Planladık, uykumuzu aldık, çalışma ortamını yaptık ve aralar vererek çalışmaya başladık ve bitti peki şimdi ne olacak? Diyorsanız çalıştıktan birkaç saat sonra özetini çıkartın. Anladıklarınızı yazın, unuttuğunuz yerleri tekrar edin böylelikle kalıcı belleğe geçecektir ve daha rahat hatırlayabileceksiniz.

7. Adım Tekrar Edin
7. Adım Tekrar Edin
19 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir