Adobe Programları Nedir – Hangi Alanlarda Kullanılır

Adobe Programları Nedir – Hangi Alanlarda Kullanılır

Adobe Programları Nedir – Hangi Alanlarda Kullanılır
Adobe Programları ile Tasarım
Adobe Programları ile Tasarım

 

Tasarım, gelişen dünyanın zaruri ihtiyaçları arasına adını yazdırdı. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle bir projede nitelik kadar artık tasarımlarda hayati önem göstermekte. Bu yazımızda profesyonel anlamda çok kullanılan “Adobe Programları”nın hangi alanlarda ne tür işler için kullanıldığını açıklayacağız.

 

Adobe Programları Genel Olarak Nedir?

 

Özellikle reklam ve pazarlama sektöründe kullanılan Adobe programları temelinde bir tasarım oluşturmayı hedefler. Freelancer veya tasarım şirketleri tarafından profesyonellikle hazırlanan logo, reklam filmi, sinematik filmler gibi bir çok tasarımda bu programları görebiliyoruz. Reklam ve pazarlama haricinde oyun, sinema, televizyonculuk sektöründe de sıkça bu programlar kullanılmakta.

 

Adobe Photoshop Nedir?

 

Dünyada gelişen grafikler ve profesyonel projeler bu program sayesinde üretilir. Kendi alanındaki bir çok uygulamanın arasında öne çıkmasının sebebi çizim yapma, yazı, efekt, renk ayarı, kontrast gibi bir çok ayrıntıyı yüksek kaliteyle düzenleme imkanı sağlamasıdır. Bu programla boş bir sayfaya baştan yarattığın bir grafik örneğin bir ev resmi, gerçekten öyle bir evin var olduğunu bize inandırabilir.

 

Adobe Photoshop ile neler yapılabilir?

Posterlerden ambalajlara biletlerden afişlere reklamcılık veya sanayilerde kullanılabilir. Fotoğraflarınızı sosyal medya postlarını düzenleyebilir bu tasarımlarını büyüleyici hale getirebilirsniz.

Adobe Primier Pro

Güçlü işlevsel araçlara sahip olan Adobe Primier Pro diğer adobe programları ile kolayca entegre çalışabilir. Temelinde bir video ve grafik montaj uygulaması olan bu program ile sinema, dizi sahneleri dahi montajlanmaktadır. Adobe AfterEffect ile entegre çalışarak bu iki programla inanılmaz efektler yapabilirsiniz.

 

Adobe Primier Pro ile neler yapılabilir?

 

Sanal gerçeklikten 8K ya tam kaliteyle her ayrıntısıyla bir çok görüntü montajlayabilir After Effect ile birlikte gerçek dışı animasyonlar tasarlayabilirsiniz. Kısacası video ve grafik alanında bu programla yapamayacağınız iş yok.

 

Adobe After Effects Nedir?

 

Yukarıda da biraz değindiğimiz gibi filmlerde, dizilerde, YouTube videolarının çoğunda Adobe After Effects efekt ve animasyon yapımında kullanılır.  Yapılan animasyonlar Primire Proda işlenerek kaliteli bir iş ortaya konulur.

Adobe After Effects ile Neler Yapılabilir?

Yeşil ekran kullanarak elde ettiğiniz bir çekime uzay metoforunu ekleyebilir veya bu çekimdeki karekterinizin üzerine meteor düşürebilirsiniz. Hayal ettiğin çoğu şeyi tabi ki profesyonel kullanımda elde edebilirsiniz.

Adobe Illustrator Nedir?

 

Gelişmiş vektörel tabanlı grafikler tasarlayabileceğiniz Adobe Illustrator logo, marka bilinci gösteren grafikler alanında en çok kullanılan profesyonel bir programdır. Logo, veya banner gibi içerikleri tüm ayrıntısıyla Adobe Photoshop ile 2 3 saatte yapacakken bu programda 20 30 dakikada yüksek kalitede oluşturabileceksiniz.

Ve Kısaca Diğer Tüm Programlar

 

Adobe Premiere Rush: Dilediğiniz yer ve zamanda çevrimiçi projeler, videolar oluşturun ve paylaşın.

Adobe XD: Kullanıcı deneyimleri tasarlayın, prototiplerini oluşturun ve paylaşın.

Adobe Aero: Etkileyici artırılmış gerçeklik deneyimleri tasarlayın ve paylaşın.

Adobe Fresco: Dilediğiniz yerde çizim ve boyama keyfini yeniden keşfedin.

Dimension: Markalar, ürün çekimleri ve ambalaj tasarımı için fotoğraf gerçekçiliğinde 3B görüntüler oluşturun

Dreamweaver: Modern ve uyumlu web siteleri tasarlayın ve geliştirin.

Acrobat Pro: PDF’lerle çalışmak için eksiksiz masaüstü çözümü.

Stock: Yüksek kaliteli milyonlarca varlığı Creative Cloud uygulamalarının içinden kolayca arayın ve lisanslayın.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz tasarım kategorimize bakabilirsiniz. Yazıda tanıttığımız uygulamaları şu siteden inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

14 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.