Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır?

Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır?

Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda çocuklarımızı plastik ve zararlı oyuncaklardan uzak tutmak için bir konudan bahsedeceğiz. Ahşap oyuncaklar hem sağlık hem de çocukların daha zevk alarak oynadığı oyuncaklar olduğu için büyük önem göstermekte. Peki ahşap oyuncak nasıl yapılır hiç düşündünüz mü?

Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır?

Kısaca ahşap oyuncak, ahşabın oyularak ve çeşitli şekillere sokulmasıyla yapılır .Fakat ahşap oyuncak yapımı kendine özgü oyuncak modelleriyle, daha klasik duruşuyla ve emek barındırmasıyla oyuncaklar içinde ayrı bir öneme sahiptir.

Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır?
Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır?

Günümüzde sanayileşmeyle birlikte yaygınlığını kaybetse de eski ahşap ustaları kendi emekleriyle ahşap oyuncaklarını üretmeye devam ediyor.Ormandan kesilip kereste ardından ahşap halini alan ağaç ustanın maharetli ellerinde kendini bambaşka bir halde buluyor odalarımıza… Evimizi ve çocukluğumuzu süslemeye devam ediyor. Peki gelin bu ustalar en çok hangi ağaçları neden kullanıyor bakalım.

  • Kayın ağacı: Diri odunu kırmızımsı beyaz olup, öz odunu kırmızımsı kahverengidir. Uzun ömürlü ve sağlam olduğu için oyuncak yapımında tercih edilir.
  • Huş ağacı: Türkiye de yetişmeye elverişli ve soğuğa dayanıklı bir türdür. Sağlam ve esnek yapısıyla oyuncak üretimi için idealdir
  • Akça ağaç: Sert ve sıkı yapılı kolay işlenir esnek ve bükülgen bir ağaçtır. Oyuncak yapımı için uygundur fakat nemli ortamlarda çürüyebilir.
  • Kavak ağacı: Hızlı büyüyen ve gelişen bir ağaçtır ve yapısı da bükülebilen bir yapıdır.
  • Ihlamur ağacı: Bu ağacın büyüleyici bir kokusu vardır. Kendisi de yumuşak bir yapıya sahip olduğundan oyuncak yapımında da kullanılır.

Ahşap Oyuncak Boyasını Nasıl Yaparız?

Öncelikle oyuncağımız için en uygun ahşap boyası rengini kendimize seçiyoruz. Birinci kat boyamızı yaptıktan sonra 15-20 dakika kurumasını beklemeliyiz. Bu işlemi 3 kere yaptıktan sonra bir gün boyunca kurumaya bırakmalıyız ardından oyuncağımızı koruması için verniğimizi sürmeliyiz.

Ahşap oyuncak matruşka
Ahşap oyuncak matruşka

Vernik ahşap olan oyuncağımızın çürümesini önleyecektir. Bu şekilde çocukluğumuzu sadece çocukluk değil her yaşta insanın oynadığı eskilerimiz için yeri daha kıymetli ve başka olan el emeğiyle yapılmış oyuncaklarımız daha sağlam ve güvende olacaktırlar.

Herkesin çocukluğunda sevdiği yerleri ayrı olan bu oyuncaklar belki yeni tip sanayi işi petrol kokan oyuncaklardan binlerce kat daha kaliteli olmakla birlikte üretimi ve maddi olarak daha yüksek maliyetli olmasından dolayı pek tercih edilmemektedir. Umarım bu değerimiz tamamen unutulmaz.

Ahşap Oyuncaklar
Ahşap Oyuncaklar

Bu konumuz dikkatinizi çekmişse eğer evde yapabileceğiniz oyuncakları da şu yazımızda anlattık. Ayrıca çocuklarımızın gelişiminde kodlamanın önemini ve ücretsiz, etkili eğitimi çocuklarımıza nasıl uygularız onu da bu yazımızda anlattık.

22 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir