Planlı Olmak Neden Çok Önemli!

Planlı Olmak Neden Çok Önemli!

Planlı Olmak Neden Çok Önemli!

Birçok şeyde, iş hayatımızda, eğitim hayatımızda hep planlı olmak önemlidir denilmiştir. Birçok eğitimci veya rehberci planlı olmanın önemine vurgu yapmıştır. En verimli plan nasıl kuruluyor? Genel olarak planlı olmak hayatımızda neleri değiştirir? Gelin bu konulara yakından bakalım

 Planlı olmak nedir ve hayatımızda neleri değiştirir?

Gün içindeki iş yoğunluğunuzu kafanızda belirleyip gün kesimlerinde bu işleri parçalara bölmeniz sizin çalışma veriminizi katlayacaktır. Pomodoro tekniğini de ele aldığımız makalemiz var, orada da bahsettiğimiz gibi işlerimizi belli bir sıraya koyup belli bir planda yapmamız gerekir. Bu gerekliliğin sebebi bir işimizi bitirdikten sonra diğer işimize geçmek için kararsızlık yüzünden 2 3 saatimiz çoğu zaman boşa gitmesidir.

Hayatımızda aslında her zaman plan gereksimi duyarız. Sabah kalkmanız ve akşam yatana kadarki geçen süreyi aklınızda 2 3 dk durup düşünürseniz bir kalıba bindirirseniz o gününüzün verimli geçeceğini göreceksiniz.

planli-olmak
planlı olmak

Nasıl verimli plan yapılır?

Eskiden beri kağıtlara günlük ve haftalık saati saatine uymanız gerek planlar kurulur biz bu tarz plan yağmaktan bahsetmiyoruz. Plan yapmak sadece işlerinizi sıraya koymakta değildir. Bir işi yaparken işinizin yarım kalması gecikmeye uğraması geç kalkmanız erken yatmanız gibi etkenlerde düşünülerek gün içindeki en verimli planınızı oluşturmanız gerek.

Bir plan yaparken ortalama ve esnek saatler kullanın mesela hep 9 da kalktığınızı farz edelim. Kahvaltını yaptınız veya uyanmak için elinizi yüzünüzü yıkadınız biraz oturdunuz telefona baktınız. Bu işlerin yaklaş 1 saat süreceğini düşünsek işe veya derse başlamak için kendinize 10 11 arası süre tanıyın. Fakat bu sürelerde 11 12 ye uzayabilir hiç sıkıntı değil bunu da düşünerek günlük işlerinizin bitiş süresini yatmadan en az 2 3 saat önce bitirmeye planlayın. Örnek vermek gerekirse ortalama olarak saat 1 de yatıyorsunuz planınızdaki bitiş süresi 22:00 dan geç olmasın çünkü zaten erken yatma veya gecikmeleri hesap edersek en erken 23:00 da işiniz bitebilecek.

Bu planı yaptığınızda ise verimi elden bırakmamak gerek. Unutmayın çok çalışmak değil verimli çalışmak önemlidir. Kendi çalışma zamanınızda telefonunuzdan televizyondan dikkatinizi dağıtacak her şeyden kurtulun. 20 30 dakikalık kısa periyotlarla çalışın ve her periyodunuzdan sonra kendinize 3 5 dk ayırın su için evde küçük bir tur atın. Aslında bu anlattığımız verimli çalışma tekniği pomodoro tekniğinin aynısı. Bu tekniği da anlattığımız makaleyi okumayı unutmayın.

Ve ayrıca planlı olmak konusunun önemini tamamen anlamanız için dizisini izlemeyenler öneriyorum. Bu dizide planlar ne kadar kusursuz olursa olsun aksama olabileceğini ve en iyi planın bu aksamaları hataları ele alarak hepsine yedek plan oluşturmanın olduğunu göreceksiniz.

15 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir