Pomodoro Tekniği Nedir ? Ne İşe Yarar?

Pomodoro Tekniği Nedir ? Ne İşe Yarar?

Pomodoro Tekniği Nedir ? Ne İşe Yarar?

 

Pomodoro tekniği , verimli çalışmak
Pomodoro tekniği ile etkin ve verimli çalışmak…

Hayat boyu herhangi bir amaç için gün içerisinde saatlerce çalışmamız gerekiyor. Öğrenciysek sınavlara, derslere, hayalimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz. İş hayatında ise koşturmaca bitmiyor, bazı günler gece boyu çalışmamız gerekebiliyor. Böyle durumlarda odaklanmamız ve zamanı değerlendirmemiz hayati önem teşkil ediyor. İşte “Pomodoro Tekniği” bize bu imkanı tam olarak sağlayabiliyor. Peki pomodoro tekniği nedir ve ne işe yarar? Pomodoro tekniğini uygularken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Pomodoro tekniği nedir?

Francesco Cirillo tarafından 1980’li yıllarda öğrenciyken keşfettiği bir teknik olan pomodoro tekniği, adını masasının üzerindeki domates şeklindeki zamanlayıcısından alır. Zira bu tekniğinin Türkçe karşılığı domates tekniğidir. Uzun yıllar yazılım sektöründe çalışan Francesco, zamanı etkin ve verimli kullanma gibi konularla ilgili çalışmalarda bulunmuştur. Bu tekniği anlattığı kitabının Türkçe çevirisi ise bulunmakta, bu kitabı da satın alabilirsiniz.

Pomodoro tekniğinin temel mantığı 25 dk çalışıp 5 dk mola verdiğimiz periyotlarla bir çalışma temposu oluşturmaktır. Bu her periyoda bir pomodoro denmektedir. Bu periyotların sayısını gün içerisinde ihtiyacınıza göre ayarlayabilir şekillendirebilirsiniz. Genel olarak en çok tavsiye edilen şablon, 4 pomodorodan sonra 30 dakikalık molalar vermektir.

Bilimsel araştırmaya göre ortalama olarak bir insanın konsantrasyon sağlama süresi 20 dakika ile 40 dakika arası değişmektedir. Pomodoro tekniği ile 25 dakika tam verimle çalışıp küçük bir moladan sonra aynı konsantrasyonumuza geri dönebiliyoruz. Genel olarak 3 4 saat masadan kalkmadan çalıştığımızda uzun çalışmamızın verdiği güven bizi tatmin eder fakat 3 saat molasız çalışmayla alabileceğimiz verim 1 saatten fazla olmaz. Sonuçta biz elimizdeki görevleri veya etkinlikleri bitirmek için çalışıyoruz, çok çalışmak için değil!

 

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar!

 

Pomodoro tekniği , Verimli çalışmak
Pomodoro tekniği ile verimli çalışmak…
  • Genel olarak en çok kullanılan planını örnek alırsak 4 pomodoro yapıp 30 dk mola verdiğimizi düşünelim. 4 pomodorolık ortalama 2 saatlik kısımda kendimizi dış dünyaya izole etmemiz gerekir. Yani telefonu uçak moduna alıp veya tüm bildirimleri kapatıp çalışmaya başlamalıyız. Bu süreçte sizi rahatsız edebilecek, konsantrasyonunuzu bozabilecek etkenleri etkisiz hale getirmemiz gerekir.

 

  • 5 dakikalık molalarımızda önemli bir mesaj, mail vs. beklemiyorsak telefondan, televizyondan veya dikkat dağıtacak etkenlerden uzak durmalıyız. Bu etkenler sizi dinlendirmek yerine dikkatinizin dağılmasına yol açacaktır. Bu molalarda uzanmak, küçük egzersizler yapmak, oda içinde biraz yürümek veya kitap okumak sizi yeterince dinlendirip zihninizin açılmasını sağlayacaktır. Diğer etkenlerle 30 dakikalık molalarımızda ilgilenebiliriz.

 

  • Çalışmaya başlamadan önce yapmanız gerekenlerin bir listesini çıkarmanız, veriminizi artırmanızda çok önemli. Listenizdeki öncelikli konuya ihtiyaç duyduğunuz süreyi pomodoro cinsinde hesaplayarak o görevinize tam konsantrasyon sağlayabilirsiniz.

 

Mac – Android mağazalarında bulabileceğiniz birçok pomodoro tekniği uygulaması bulunmakta dilerseniz indirip şimdi başlayabilirsiniz. Bu tarz eğitim ile ilgili makalelerimize eğitim kategorimizden ulaşabilirsiniz.

 

13 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir