Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu, çokça akıllarda yer eden bir soru. Bu soruyu cevaplamanın en doğru yolunu size sunmak için biraz araştırma yaptık, ders çalışmak kavramını size öncelikle açıklamak istiyorum.

Ders çalışmak, kişinin zihnine bilgiler yüklemek istemesiyle meydana gelen bir olaydır. Kişi zihnine bir bilgi yüklemek istiyorsa ve en önemlisi bu bilgi kalıcı bir şekilde zihninde yer etsin istiyorsa sakin bir ortama ihtiyacı var.

Okuduğu veya dinlediği şeyi iyice anlamalı, anlayana kadar okumaya veya dinlemeye devam etmeli. Aynı zaman da bu bilgiyi destekleyici davranışlarda da bulunabilir. Her insan yaratılışı gereği farklı kişiliklere ve farklı özelliklere sahiptir. Mesela biri dinlediği bir bilgiyi zihnine oturtabilirken, diğeri yazdığı bilgileri zihnine oturtabilir. Ders çalışırken dikkat etmemiz gereken en önemli hususa karar vermeden önce kendimizi tanımalıyız. Nasıl öğreniyoruz, öğrendiğimiz şeyi nasıl aklımız da tutuyoruz çok iyi bilmemiz gerekiyor. Nasıl öğrendiğinizi anladığınız zaman kolaylıkla öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Ders Çalışırken Bize Yardımcı Olacak Etkenler

  • Ders çalışırken bize yardımcı olacak etkenler arasından en önemli şey, neye çalışmamız gerektiğini bilmemizdir. Nerede eksik olduğumuzu ve neyi anlayamadığımızı iyi kavrarsak bu konuya daha çok yoğunlaşırız. Eksik yönlerimizin farkına varmak bize bir artı puan kazandırır.
  • Zaman çok önemlidir, ders çalışacağımız zamanı çok iyi hazırlamamız gerekmektedir. Kişi en iyi kendisini tanır, siz öğrenmeye en müsait olduğunuz anı bilirseniz ona göre bir çizelge oluşturabilirsiniz. Mesela yemekten sonra ki 40 dakika genel de insanlar da bir uyuşma meydana gelir, fakat bu bilgiye rağmen ders çalışması gereken her insan bunu genelde işlerini halledip, yemek yedikten sonraya bırakır. Ancak yemek yedikten sonra 40 dakika ile 1 saat arasında değişen bir zaman da vücudunuzu rahat bırakırsanız daha iyi öğrenebilirsiniz.
  • Nerede çalışacağınıza karar vermekte önemlidir, bazen insanlar sesli bir ortamda daha iyi öğrenirken bazen de sessiz bir ortam da daha iyi öğrenebilir. Hangi ortamda daha iyi öğrendiğinizi tespit ederek ona göre bir ortam hazırlayabilirsiniz.
  • Uykulu olmamak çok önemlidir, zihniniz uykuya ihtiyaç duyuyorsa öğrenmeyi reddeder. Uykunuzu iyi bir şekilde alıp, ona göre bir saat belirlemeniz daha iyi olacaktır. Uyku saatinize yakın bir saatte ders çalışmanız sizin için öğretici olmaz.
11 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir