Bazı Rüyalarımızı Neden Hatırlamayız?

Bazı Rüyalarımızı Neden Hatırlamayız?

Bazı Rüyalarımızı Neden Hatırlamayız?

İnternette ve bilimsel araştırmalarda rüyalarımızı neden hatırlamadığımız konusunda birçok bilgi bulunmakta. Fakat bilimsel araştırmalarda bu konu açık olarak verilmediğinden internette de birçok bilgi tutarsız olduğundan ne kadar araştırsak da günün sonunda tekrardan bir şey elde etmemiş olarak uyuyoruz. Gelin sitemizde sizin ilgileriniz doğrultusunda ve anlayacağınız şekilde yazdığımız yazılar gibi bu konuyu da anlaşılır şekilde ele alalım. Peki bakalım rüyalarımızı neden hatırlamayız?

Nasıl ve Ne Kadar Rüya Görürüz

Rüyalarımızı neden hatırlamayız, sorusundan önce nasıl ve ne sıklıkla rüya görürüz konusuna odaklanmamız gerekiyor. Daha öncede nasıl verimli uyku uyuyabiliriz yazımızda bahsettiğimiz gibi insanlarda göz hareketlerine bağlı olarak süren REM döngüleri vardır. Bu döngüler içerisinde vücut ve zihin rahatlar, ayrıca dinlenir.

Nasıl Rüya Görürüz
Nasıl Rüya Görürüz

Normal bir insan için 3’er evreden oluşan 90 dakikalık REM döngülerinden 5 tanesi idealdir. Rüyaları bu döngülerdeki evrelere göre görür ve hissederiz. Bu döngüler sırasında kaç rüya görebildiğimiz konusunda başarılı bir deney daha gerçekleşemedi. Fakat uyku sırasında yüzlerce rüya görebileceğimiz konusunda tahminler var.

Aslında rüya görme işlemi süreyle ölçülebilecek tarzda zamana bağlı değildir. Birçok yapılan karşılaştırmalı deneylerde rüyaların ne kadar 7 8 saniye civarı sürdüğü söylense bile bu süreler insanların rüyalara verdiği tepkilere göre ölçülmüştür. Birçok bilim insanının ve bizim de şahsi görüşümüze göre rüya aslında spesifik zamanda geçen bir olaydır.

Bahsettiğimiz bu spesifik zamanda geçen olay; vücudumuzun, ruhumuzun ve zihnimizin rahatladığı REM döngülerinde gerçekleştiğini de söyledik. Bu rahatlık sırasında bilinç altında toplanmış görüntüler ve sesler bir araya gelerek beynimizde var olan düşünce tipi olayları REM döngüsü sayesinde yaşamış gibi oluyoruz. Bu olayların bizi etkileyenlerine de daha fazla tepki veriyoruz.

 Peki Rüyalarımızı Neden Hatırlamayız?

Rüyalarımızı Neden Hatırlamayız
Rüyalarımızı Neden Hatırlamayız, ilginç rüyalar

Yukarıda en son cümlemizde de dediğimiz gibi rüyaların bizi etkiledikleri şekilde tepki veriyoruz. Bizi duygusal yönde en çok etkileyen rüyalar uyanana kadar etkisini koruyabiliyor. Ancak ne kadar önemli olsa da duygusal yönden pek bir şey hissetmediğimiz olaylar beynimizde pek canlı kalmadığından uyanana kadar unutabiliyoruz.

Peki hatırladıklarımız hep çarpıcı şeyler mi, hayır. Bunun sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz genelde 5 döngüden oluşan REM uykuları. En son uyandığımızda içinde olduğumuz REM döngüsüyle bir önceki içinde olduğumuz döngüde gördüğümüz rüyalar akılda daha taze olduğu için uyanır uyanmaz hatırlayabiliriz. Ancak duygusal yönden çok etkilemeyen olaylar yine uyandıktan sonra yavaş yavaş unutulurlar.

17 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir