Robotlar Artık Gazetecilik Yapıyor – Microsoft MSN Robot Gazeteci Devri

Robotlar Artık Gazetecilik Yapıyor – Microsoft MSN Robot Gazeteci Devri

Robotlar Artık Gazetecilik Yapıyor – Microsoft MSN Robot Gazeteci Devri

Bilim kurgu filmleri aslında özellikle son yıllarda çokta inanılmaz ve imkansız olarak görmüyoruz değil mi ? Özellikle bu yıl içinde yaşadığımız küresel olaylardan uzayda üst kurmaya kadar ulaşan gelişmelere yeni bir gündem daha ekleyebiliriz. Aslında zaten on yıllarca gündemde olan ama artık daha fiilen görebildiğimiz robotlar gazeteci olarak işe başladı. Bu olaylardan en göze çarpanı ise; Microsoft, MSN haberleri için robot gazeteci devrine geçiş yaptı.

MSN Haberleri İçin Robot Gazeteci Devri Başladı.

Birçok internet sitesinde, haber sitesinde olduğu gibi içerikleri makale veya haber yazarları girmekte. Nitekim şuan okuduğunuz yazı da bir makale yazarı tarafından yazılmakta. Dediğimiz gibi birçok web sitede olduğu gibi çok okunan MSN haberleri için de yüzlerce yazar çalışmaktaydı. Çalışmaktaydı dedik çünkü geçtiğimiz günlerde sözleşmeli yazarların işine robotlar yüzünden son verildi.

Microsoft, MSN haberleri için tam zamanlı gazetecilerin yanında sözleşmeli gazetecilerde çalıştırmaktaydı. Bu haber ve makale yazarları içerikleri, görsel gibi medya öğelerini kendileri temin etmekteydiler. Aslında birçok şirketin başladığı gibi Microsoft’ta yapay zeka robotlara bu işleri yaptırmaya başladı. Robotlar konuyu yazıya döküp görsel ve medya ögelerini bulmaktan sorumlular artık.

İşten çıkarılan yazarlar otomasyon yapay zekanın insan düşünce algoritmasıyla çalışmayacağını, yanlış veya absürt içerikleri siteye ekleyebileceğini düşünüyorlar. Bu yazarlardan biri ise işlerinin robotlara verilmesinden şöyle bahsetti. “Medyada ve sitelerde hep robotların yavaş yavaş nasıl işlerimizi elimizden alacağını okurdum. Ve evet şuan benim işimi elimden aldılar.”

Robotlar şuan aktif olarak hangi alanlarda kullanılıyor.

Aslında bu başlık gerçekten oldukça geniş bir konu. Konuyu kısaca ele alırsak; teknoloji alanındaki gelişmelerce robot dünyası hızla büyümekte. Bu alanda şuana kadar üretilmiş robotlardan örnek verecek olursak; basit yeteneklere sahip köpek robotlar, ev işi yapan hizmetçi robotlar, bankalarda vs. çalışabilecek müşteri hizmeti sunan robotlar vb.

Aslında robot denilince akla sadece etrafta gezen robotlarda gelmemeli. Robot dediğimiz zaman yapay zekadan da bahsediyoruz genelde. Yukarıda bahsettiklerimize ek bilgisayar tabanlı neredeyse her işte kullanılmaya başlanılan yardımcı yapay zekalar oluşturulmaya başladı. Peki acaba yardımcı olarak kullanılıp gazetecilerin işlerinden olmasına sebep olan robotlar daha ne kadar ileri gidebilir?

 

13 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir