Google Trend İle Dünyadaki ve Türkiye’deki Trend Aramaları Gör

Google Trend İle Dünyadaki ve Türkiye’deki Trend Aramaları Gör

Google Trend İle Dünyadaki ve Türkiye’deki Trend Aramaları Gör

Bugün dünyada veya Türkiye’de en çok hangi konu Google’da arandı bilmek ister misiniz? Örneğin ülkemizde son dakika olduğunda dahi ilk saatlerde haberiniz olabilir. Eğer haber yazarlığı veya gündemi yakalama hedefiniz varsa bu yazıya devam edin. Gelin Google Trend ile dünyadaki ve Türkiye’deki trenleri an be an görelim.

Google Trend

 Google Trends, Google şirketinin arama motorlarında arananlar için verdiği bilgileri kapsar. İster yıllık ister aylık dünyada ki ve ya ülkemizdeki en sık aranan konuları görebilirsiniz. Hatta günlük olarak dahi en çok aranan terimler bu platformda listelenir. Mesela bugün yani Cumartesi içerisinde yarın düzenlenecek Galatasaray – Trabzon derbisi en çok aranan konular içerisindeydi. Bi önceki günde ise bir şehrimizde kaza sebebi patlayan havai fişek fabirakası gün içinde 1 Milyon aranmayı geçmişti.

Google trends
Google trend

Günlük, aylık veya yıllık trendler haricinde konu bazlı trend aramalarınıda gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin magazin yazarak o konu hakkında en çok aranan terimleri bulabilir veya teknoloji yazarak gündemdeki önemli haberleri takip edebilirsiniz. Özellikle blog yazmak, makale yazarlığı yapmak tarzı freelancer iş modellerini önemsiyorsanız bu platformu denemenizi öneririz.

Google Trends Covid-19 gündemi
Google Trends Covid-19 gündemi

Eğer bu bahsettiğimiz iş modellerinde bu siteyi kullanacaksanız ne yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Siteye girdikten sonra arama terimi yazma kısmını göreceksiniz bu kısımdan aklınızdaki içeriğinizin anahtar kelimelerini yazın bu konu hakkındaki en çok aranan kalıplar karşınıza gelsin. Ayriyeten eğer Youtube kanalınız varsa video olarak ilgilendiğiniz konulardaki sık arananları paylaşarak içerik üretebilir. Mesela 2019 yılında en çok aradığımız terimler diye çok duymuşuzdur. Bu tarz video ve içeriklerin kaynağı ise yine bu platformdur.

15 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir