Oyun Geliştiricileri için En İyi Oyun Motorları

Oyun Geliştiricileri için En İyi Oyun Motorları

Oyun Geliştiricileri için En İyi Oyun Motorları

Birçok insanın aklına en az bir kere de olsa oyun yapma fikri gelmiştir. Ancak bu tarz fikirler aklımıza geldiğinde “ben ne bilirim, nasıl yaparım” gibi sözlerle bu yola daha girmeden pes ederiz. Aslında oyun geliştirmekte adım adım gelişebileceğiniz bir konu. Bu adımlardan biri ise aklınızdaki oyun için uygun bir oyun motoru bulmak. Gelin sizler için listelediğimiz oyun geliştiricileri için en iyi oyun motorları nedir, görelim.

Oyun Geliştiricileri için En İyi Oyun Motorları

Birçok kaynak hiç bir şey bilmeden de oyun yapabilirsiniz dese de biz katılmıyoruz. Evet oyun yapmak hakkında herhangi bir şey bilmiyor olabilirsiniz ancak bazı temel şeyleri öğrenerek kod yazmak gibi çoğu kişiyi zorlayacak bölümlere değinmeden aklınızdaki oyun fikrine hayat verebilirsiniz. Az sonra söyleyeceğimiz programlar aklınızdaki o oyuna hayat verecek dünyalar olacak. Bu oyun motorlarında oyununuzun her ayrıntısını o programların temel mantığını öğrenerek tasarlayabilirsiniz.

Oyun Geliştiricileri İçin En İyi Oyun Motorları
Oyun Geliştiricileri İçin En İyi Oyun Motorları

Aşağıda listelediğimiz oyun motorlarıyla alakalı eğitici video hazırlayan birçok Youtube kanalı, udemy eğitiimcisi gibi çok kişi bulunmakta. Karar verdiğiniz oyun motorunun temel mantığını öğrenmek için bu tarz eğitimleri izlemenizi öneririz.

  • Unreal Engine: Bu oyun motoruyla en basit mobil oyunu veya piyasadaki en ayrıntılı oyunu dahi yapma imkanı sunuluyor. Ancak oyununuza ne kadar ayrıntı katmak istiyorsanız o kadar yeni bilgiler öğrenmeniz gerekecek. Genel anlamda kod kullanmadan blueprint üzerinde oyun tasarlayabileceğiniz bir oyun motoru.
  • Unity: Popüler motorlardan biri daha. 3D ve 2D olarak birçok oyun tasarlayabilirsiniz. Genel olarak C# yazılım dilini kullanan oyun motoruyla da birçok mobil ve büyük oyunlar yapılmış durumda.
  • Game Maker Studio: Bu oyun motorunda da genel olarak kod yazmaya gerek kalmıyor. Belirli hazır kodlar ve bluprint üzerinden oyununuzu tasarlayabiliyorsunuz.
  • Godot: Genel olarak 2D oyunlar tasarlanmak için de kullanılsa 3D oyunlar içinde birçok imkana sahip bir oyun motoru. Açık kaynak kodlarıyla tamamen ücretsiz bir program.
  • Construct 2: Tamamen kod bilmeden sürükle bırak mantığıyla oyun tasarlayabileceğiniz bir program. Ücretsiz ve ücretli sürümünde bulunduğu programı deneyebilirsiniz.

Ayrıca kendi oyununuzu tek başınıza geliştirmek koyalmı, zor mu hangi adımlar atılmalı şu yazımızda görebilirsiniz.

15 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir