Youtube, Twitter, Netflix Yasaklanıyor mu? Sosyal Medya Düzenlemesi

Youtube, Twitter, Netflix Yasaklanıyor mu? Sosyal Medya Düzenlemesi

Youtube, Twitter, Netflix Yasaklanıyor mu? Sosyal Medya Düzenlemesi

Özellikle geçtiğimiz karantina günlerinde kullanımı rekor seviyelere kadar artmış sosyal medyalara bugün yapılan açıklamayla ağır düzenlemeler geleceği belirtildi. Açıklamayı bizzat Cumhurbaşkanı yaptı ve erişim engelinden, güvenlik tedbirlerine kadar bu konu hakkında gereği neyse yapılacağı söylendi. Peki gelin bu açıklamanın ayrıntılarına ve Youtube, Twitter, Netflix yasaklanıyor mu, görelim.

Youtube, Twitter, Netflix Yasaklanıyor mu?

Bakan Albayrak’ın yeni doğan bebeği üzerine ailesini yapılan çirkin yorumlar neticesinde bugün Recep Tayip Erdoğan genel olarak sosyal medya hakkında konuştu. Bu çirkin tutumu sergileyenlere sert bir tepki verdikten sonra saydığı sosyal mecraların denetlenmesi hususunda ağır düzenlemeler geleceğinin altını çizdi. Geçtiğimiz yıllarda da yine Youtube ve Twitter için birçok kez erişim yasağı ile karşılaşmıştık. Bu yasaklara son yıllarda popülerleşen ve Türkiye’de de zirveleşen Netflix’te girebilir.

Youtube, Twitter, Netflix yasaklandı mı
Youtube, Twitter, Netflix yasaklandı mı

Erdoğan, “Bir an önce düzenlemeyi Meclis’e getirip sosyal medya mecralarının kontrol edilmesini istiyoruz.” diyerek sosyal mecraların kontrol altına alınmaya çalışacağını belirtti. “Bu mecraların hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Erişim engeli, adli ve mali yaptırımları devreye sokacağız.” diyerek de bu konu için hem adli hemde mali çalışmaların yürütüleceği yapılan açıklamada belirtildi.

İleri ki zamanlarda daha netleşecek bir konu da olsa şu anlık sosyal medyalara direk bir erişim yasağı konulmadı. Bu sosyal mecralarda yapılan eylemlerin daha sık denetlenmesi için sosyal medya sahibi şirketlere bildirilecek ve adli işlemler gerçekleşecek. Türkiye tarafından bir sonuç alınamazsa geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu mecralara erişim yasağı gelebilir.

Hangi Sosyal Medyalar için Geçerli ve Erişim Yasağı Gelirse Nasıl Kullanabiliriz?

Sosyal medya erişim yasağı geliyor mu
Sosyal medya erişim yasağı geliyor mu

Şuan açıklanan platformlar; Youtube, Twitter ve Netflix olmak üzere 3 sosyal medya ile sınırlı. İnstagram’ın yönetim politikası nedeniyle zaten denetimlerin yoğun yapılması bu sosyal medya ya erişim yasağı gelmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca denetimi esnek olan diğer sosyal medyalar erişim yasağı olan platformlar arasına ileriki zamanlarda girebilir. Erişim yasağı uygulanan platformları ise ister telefondan ister bilgisayardan VPN kullanarak girmek zorunda olacağız. Peki vpn nedir, wikipedia’daki bu yazıdan  öğrenebilirsiniz. Ayrıca web internet kategorimizi de inceleyebilirsiniz

12 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir