Kendi Oyunumuzu Yapmak Zor mu? Kolay Yolu Var mı?

Kendi Oyunumuzu Yapmak Zor mu? Kolay Yolu Var mı?

Kendi Oyunumuzu Yapmak Zor mu? Kolay Yolu Var mı?

Yazılım, bilişim ve programlama alanlarındaki önemli sektörlerden biri ise oyun geliştiriciliği. Bu sektör içinde dönen para miktarı ise Holywood ve birçok sektörde dönen paradan bile daha fazla. Ayrıca rekabetçi bir oyun yapıldığında e spor dallarında oynanılması da muhtemel. Nitekim özellikle geçtiğimiz karantina günlerinde e por bir hayli ön plana çıkmıştı. Peki kendi oyunumuzu yapmak zor mu, kolay yolu var mı, gelin görelim.

Kendi Oyunumuzu Yapmak Zor mu?

Kendi Oyunumuzu Yapmak Zor mu
Kendi Oyunumuzu Yapmak Zor mu

 Oyun yapmak ve geliştirmek aslında bir hayli geniş bir konu. Yaratıcılığınıza bağlı olarak onlarca, hatta yüzlerce oyun türü ve yapısı bulunmakta. Genel olarak tüm oyunlar haliyle program olduğundan dolayı kodlama temellidir ve bir oyun kodlama yapılarak oluşturulur. Dediğimiz gibi oyun yapmak için kodlama şarttır fakat size bazı oyun motorları bu konuda yardımcı olup hazır kodlar sunmakta. Sizin yapmanız gereken kodları alıp oyunuza sürüklemek. 

Tabi ki kodlama bilmeden büyük oyunlar yapmanız çok zor. Unreal Engine 4 ile kodlama bilmeden dahi ince ayrıntılı büyük oyunlar yapmak için bu oyun motorunu tam anlamıyla çözmüş olmanız ve iyi bir tasarım bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Bir oyun sadece mekanik ve kodlamayla da oluşmuyor. Bir oyun için en önemli noktalardan biri ise tasarım. Gerek karakter kaplamaları gerek animasyonlar, haritalar olsun iyi bir oyun için Adobe Photoshop, Adobe After Effects, Adobe illustratör gibi tasarım uygulamalarına hakim olmanız gerekir. Bu ve tüm adobe uygulamalarının ne işe yaradıklarını da bu yazımızda görebilirsiniz.

basit oyunlar yapmak
basit oyunlar yapmak

Aslında büyük tasarımlar yapılmadan da, kodlama yazmadan da, fazla bir oyun motoru deneyiminiz olmadan da basit oyunlar yapabilirsiniz. Sizlere bu konuda yardım olacak birkaç oyun motorunu da şöyle sıralamak istiyorum;

Ayrıca başka bir yazımızda ise bu uygulamaları ve birkaç tane daha oyun motorunu sizlere ayrıntılı bir şekilde tanıtabiliriz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz. Ayrıca içerik üretmekten bahsediyoruz da aklınıza hiç roman yazmak geldi mi?  Bu yazımızı da okuyabilirsin.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir