Çoğu Kişinin Yanlış Bildiği Bilgisayar Korsanları, Yani Hackerlar Kimdir, Ne Demektir?

Çoğu Kişinin Yanlış Bildiği Bilgisayar Korsanları, Yani Hackerlar Kimdir, Ne Demektir?

Çoğu Kişinin Yanlış Bildiği Bilgisayar Korsanları, Yani Hackerlar Kimdir, Ne Demektir?

 

Medyada ve haberlerde ilgi çekiciliğinden dolayı dolaşan bilgilere göre kafamızda bir “Hacker” profili oluşuyor değil mi? Kapüşonlu bir kıyafet giymiş, ya maske takmış ya da yüzünü gizlemiş, ekranda sayıların aktığı bilgisayarda yazı yazan kişiye çoğu kişi hacker demekte. Gelin bu yanlış yargıları kırıp hackerlar aslında kimdir, ne iş yapar görelim.

Gerçekte Hackerlar Kimdir?

Hacker kelime anlamı Türkçeye bilgisayar korsanı olarak geçse de aslında tam olarak öyle denemez. Korsan kelimesi yasaya uymayan ve genelde yağmalama işlemi güden kişilere denir. Tabi şuan medya tarafından hackerlar bize genelde siteleri yağmalayıp bilgi çalan kişiler olarak lans edilse de tam anlamıyla da karşılamaz.

siber-guvenlik-uzmani
Hackerlar kimdir: Siber güvenlik uzmanı

Hacker kelime anlamına girmeye kalksak 12. Yüzyıla kadar inmemiz gerekir. Ondan dolayı genel olarak hacker’ların resmi olarak hani alanı temsil ettiklerini söyleyelim. Hacker olarak belirtilen her bir kişi aslında siber güvenlik alanında bilgiye sahip olan kişiler. Genelde beyaz şapkalı olarak hitap edilen “iyi” hackerlar, kamu ve özelde siber güvenlik uzmanı adı altında işe alınmaktalar.

Hacker veya Siber Güvenlik Uzmanları Ne İş Yapar?

Haberlerde, medyada belki de bu makaleye koyduğumuz resimlerde tipik hackerların yaptığı iş akan kodlarla bir siteyi işgal etmek, saldırmak olarak sanılmakta. Hacker ve siber güvenlik uzmanlarının aslında yaptığı iş saldırmak değil güvenlik açığı bulmaktır.

Birçok kaynak tarafından hacker tipleri beyaz,siyah,gri şapkalı olarak ayrılsa da aslında 3 tip hacker’ın da yaptığı iş aynıdır. Bu kişiler ilgili oldukları sitelerdeki güvenlik duvarlarının kodlarını hızlı bir şekilde tararlar. Sistem açıklarına yol açabilecek hamlelerde kullanabilen bu kişilerin amacı siteye sızabilmek için kullanılabilecek açıkları tespit etmektedir.

siber-guvenlik-uzmani
Siber güvenlik alt dalları

Kısaca bu şapkalı hacker’ların yaptığı işlerden de ayrı ayrı bahsedelim.

  • Genelde haberlerde gördüğümüz kişiler olan siyah şapkalı hackerlar buldukları açıkları sızıp bilgi çalmak veya web siteyi işlevsiz hale getirmek için kullanırlar.
  • Beyaz şapkalı hackerlar yani resmi adı siber güvenlik uzmanı olan kişiler ise bu açıkları bulup zafiyetleri düzelten veya zafiyet oluşturacak eylemlere önlem alan kişilerdir.
  • Son olarak gri şapkalı hackerlar ise sadece açıkları bulup isteyen tarafa direk veya açık arttırmayla bu açıkları satan kişilerdir.

 

 

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir