Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali: Akademik Lomonosov

Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali: Akademik Lomonosov

Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali: Akademik Lomonosov

Covid-19 dan dolayı hayat dursa da teknoloji son hızıyla gelişmeye de devam etmekte. Aslında geçtiğimiz aylarda görev yerine ulaşmış ve görevine kısmen başlamış olan bu gemi şuan tam kapasitede çalışmaya başladı. Gelin Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Santrali unvanını taşıyan Akademik Lomonosov gemisine yakından bakalım

İlk Yüzen Nükleer Santral: Akademik Lomonosov Gemisi

Akademik Lomonosov
Akademik Lomonosov

2010 yılında Rusya tarafından yürütülmeye koyulan ve inşaatına başlayan bu gemi 2018 de tam olarak hazır hale getirilmişti. 2018 de suya indirilen gemi yakın bir zamanda görev yeri dünyanın en kuzeyindeki şehre yani Pevek’e ulaştı. Bu şehirde göreve başlaması neticesiyle de İlk Yüzen Nükleer’ unvanının yanında dünyanın en kuzeyindeki nükleer santral olma özelliği de taşımakta.

Akademik Lomonosov pevek şehrinde göreve başladıktan bu yana bölgesinin %20 elektrik ihtiyacını karşılayabildi. Bölgenin %20lik ihtiyacı ise yaklaşık olarak 47,3 GWh etmekte. Ayrıca bu elektrik enerjisini üretirken tam verimle de çalışmıyordu. Geçtiğimiz günlerde de tam kapasiteyle çalışmaya başlayan gemi gerçekten büyük enerji miktarlarına ulabilir.

Geminin Kısaca Özellikleri

Akademik Lomonosov
Akademik Lomonosov

69 kişilik çalışma ekibine sahip olan gemi uzaktan büyük bir yük gemisi olarak da gözükmekte. Büyüklüğü ise uzunluk 144 m, genişliği 30 m , tam ağırlığı 21.500 ton olarak geçiyor.  Gemide elektrik kapasite gücü 35 MW olan iki adet KLT-40S reaktör donanımına sahip güç ünitesi bulunmakta. Toplam güç kapasitesi 70 MW (Megawatt) olmakla beraber geminin ısı kapasitesi de 50 Gcal / h (Giga Kalori /Saat). Geminin teknik bilgilerinden kısaca bahsedersek böyle ve güçlü bir gemi olduğundan da en az 40 yıl kullanılabileceği tahmin ediliyor.

232 milyon dolara mal olan geminin performansı tarafından memnun kalanların olduğu gibi çevreci gruplar ise bu projeye hiç iyi gözle bakmadı. Enerji bakımından ülkeye büyük katkı sağlayacağını düşünenlerin yanında doğal çevreyi kirletme sebebiyle de diğer kesimce büyük tepki geçti. Gemi suya indirildiği zamanda bile tepkili grup denizde botlarla pankart açmış projeyi protesto etmişti.

Ayrıca bu tarz makalelerimiz için bilim ve teknoloji kategorilerimize de bakmayı unutmayın.

14 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir