Dünya Benzeri Bir Gezegen Bulmak Zor mu, Kolay mı ?

Dünya Benzeri Bir Gezegen Bulmak Zor mu, Kolay mı ?

Dünya Benzeri Bir Gezegen Bulmak Zor mu, Kolay mı ?

İnsanlar uzay hakkında yeni bilgiler öğrendikçe nasıl bir evrenin içinde bir köşede olduğumuz merakı tetiklenir. Bu bilgileri bize ileten çalışmalar aslında geçmişte genelde bir düşünceden dolayı yapılmaya başlamış. “Eğer bir gün çoğu dininde ön gördüğü kıyamet günü yaşanırsa dünya dışı bir gezegene kaçıp orada yaşama” düşüncesi insanları cezbetmiş ve her gördükleri yıldız ve gezegen içinde bunu düşünmüşler. Peki son zamanlarda yapılan bir kaç araştırmaya göre aslında dünya benzeri bir gezegen bulmak o kadar zor olmayabilir.

Dünya Benzeri Bir Gezegen Bulmak

Şuan ki zamanı baz alırsak, uzay araştırmaları bu tarz birçok ilgi çekici konularda merak uyandırsa da nitekim çoğu insanı meraklandıran bu konu ile ilgili çalışmalar her geçen gün sürmekte. En son yapılan çalışmaların birinde ise aslında dünya benzeri birçok gezegenin olabileceğini öne sürmekte. Bu öngörü aslında bizim galaksimizin etrafında güneş sistemine benzeyen yıldız merkezli galaksilerin çok olması.

dünya benzeri gezegen bulmak
dünya benzeri gezegen bulmak

Bu galaksilerin çokluğu ve bizim sistemimize benzemelerinden dolayı aslında dünyaya benzeyen gezegenlerin yaygın olabileceği belirtilmekte. Bu konudaki belirsizlikler ise bu galaksilerin çoğunun sadece 100 milyon yıl yaşında olmaları. Halbuki dünyamız gibi bir gezegenin yaşanabilir hale gelmesi milyar yıllar dahi alabilir.

Madem Dünyaya Benzeyen Çok Gezegen Var, Neden Gidip Yerleşmiyoruz?

Kelimlerimi kullanırken de en çok dünya benzeri lafını kullanmaya çalıştım. Bunun sebebi dünya benzeri gezegenleri bulsak bile bu gezegenlerde yaşayabileceğimizin garantisi yok. Bahsettiğim çalışmalarda dünya benzeri birçok gezegen olabilir fakat yörüngeleri yüzünden yaşanamaz halde olabilirler. Yani daha basit örnek verirsek bizim yörüngemizdeki güneşe uzaklık durmadan değişmekte fakat yaşanabilir bir oranda. Diğer keşfettiğimiz gezegende bu oran çok büyük olursa misal vermek gerekirse yılın 3 ayı yaşanabilir geri kalanı yaşanamaz gibi olabilir.

farklı galaksiler farklı dünyalar
farklı galaksiler farklı dünyalar

Diyelim o da tamam yörüngeyi de hallettik. Güneş sistemimize en yakın yıldız bile ışık hızıyla 5 yılda gidilebilirken bulduğumuz yıldız sistemine ışık hızıyla bile gitmek onlarca yıl alabilir. Ayrıca bu sistem başka galaksideyse eğer samanyoluna en yakın galaksi ise 163 bin ışık yılı uzaklıkta. Bu değerlere baktığımızda bilim kurgu filmlerindeki uzayı büküp solucan deliklerinden geçemezsek bir müddet daha dünyayla yetinmemiz gerekecek.

 İlginiz çekebilir: İdrar ve Ay Tozu İle Üst Kurmak Mümkün mü?

11 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir