Uzay Rekabeti Güçleniyor Yakın Zamanlarda Uzay Ticaretine Tanık Olabiliriz.

Uzay Rekabeti Güçleniyor Yakın Zamanlarda Uzay Ticaretine Tanık Olabiliriz.

Uzay Rekabeti Güçleniyor Yakın Zamanlarda Uzay Ticaretine Tanık Olabiliriz.

Uzay ve teknoloji alanında sadece bu yüzyılda elde edilen gelişmeler binlerce yılın kat ve kat fazlası diyebiliriz. Uzay ve ay taraflarına astronotlu uçuşlardan güneş sisteminin birçok tarafına gönderilmiş keşif robotlarına kadar birçok olaylar karşılaşıyoruz. Hergün uzaydaki keşif robotlarından, uydulardan, teleskoplardan yüzlerce veri topluyoruz. Bunun üstünse üstlük uzay yarışına özel firmalarda ortak olmaya başladı. Son olaylardan biri ise SpaceX Nasa ile ortaklaşa bir şekilde ilk defa özel bir şirketin uzaya astronot göndermesini izledik.  Uzay rekabeti güçleniyor konusuna hep beraber bakalım

Uzay Rekabeti Güçleniyor

 Uzay rekabetinde yer olan ülkeler genelde Rusya ve ABD oluyor, ayriyeten Çin’de son yıllarda birçok uydu ve roket çalışması gerçekleştirdi. Bu rekabet içerisinde ülkeler kimsenin sahip olmadığı düşünülen uzay için yarış halinde. Bu yarışa bahsettiğimiz üzere özel şirketlerde katılmaya başladı. Bu özel şirketlerin başında ise Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX gelmekte.

Uzay Rekabeti Büyüyor.
Uzay Rekabeti Güçleniyor

SpaceX ve birçok özel şirket uzaya yapılacak uçuşlar ve projeler için teknoloji üretmekte. SpaceX’in vizyonu ise uzay odaklı ve konusu kadar geniş. Elon Musk birçok açıklamasında durmadan ay’da üst kurma ve en büyük hedefi olan Mars’ta üst kurma için gerekli her alanda çalıştıklarını belirtti.

SpaceX’in bu hedefleri yolunda en büyük attığı imzalardan birileri ise Falcon roketleri olmakta. Uzaya roket ile herhangi bir kapsül veya uydu fırlatmanın gerçekten çok büyük maliyeleti olmakta. SpaceX’in icadı olan Falcon roketleri fırlatıldıktan sonra kapsülden ayrılarak yer yüzüne tekrardan sağlam bir şekilde inebiliyor. Roketlerin tekrardan kullanılabilir olması da uzay uçuşu maliyetini nerdeyse 3’te 2 azaltmakta.

Uzay yarışı
Uzay yarışı

İlerde uzmanlara göre SpaceX’in yöneleceği en büyük alanlardan biri ise uzay malzeme kargoculuğu olacak. Üretmekte olunan ve çalışmaları sürek kargo uzay gemisinden birçok roket türüne kadar SpaceX bu alanda gerçekten ufkumuzu açmakta.

Bu bahsettiğimiz konular arasında Ayda, marsta uzay üstü kurmak ile ilgili birçok yazıyı sizlerle paylaştık. Bu yazıları ilginizi çekebilir düşüncesiyle de buradan hatırlatalım. Ayrıca uzay kategorimize de bakabilirsiniz.

İdrar ve Ay Tozu ile Yapılan Betonla Ayda Üst Kurmak Mümkün mü?

Ayda Koloni Kurmak için Çalışmalar Devam Ediyor: Nükleer Enerji

 

20 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir