Plüton Atmosfer Basıncı Büyük Bir Oranla Azalıyor

Plüton Atmosfer Basıncı Büyük Bir Oranla Azalıyor

Plüton Atmosfer Basıncı Büyük Bir Oranla Azalıyor

Plüton, eski zamanların güneş sistemindeki maketlerimizde yer alan cüce gezegen hakkında 2016 dan bu yana atmosferi ile alakalı yeni bulgular duyuruldu. Bu duyurularda uzun yıllardır atmosferi büyüme eğiliminde olan Plüton, 2016 dan beri bu büyümenin tersine döndüğü düşünülüyor. Gelin bu makalemizde Plütonun atmosferi hakkında ve bu yeni gelişmeler ile alakalı bilgileri sizlere aktaralım.

Plüton Atmosferi Son Yıllarda Küçülmeye Başladı.

Eskiden gezegen olarak geçen ve şuan cüce gezegen olarak adlandırılan Plüton, aslında gerçekten tespit edilmesi zor bir uzay cismi. Dünyadan gözlemlenmesi zor olan cüce gezegeni bilim insanları gezegeni uzak bir yıldızın hizasından geçerken gözlemleyebiliyorlar.

Plüton’un atmosferinin 1988 deki tespit edilen bulgulardan 2016’ya kadar yüksek oranda büyümesi gözleniyordu. Son çalışmalara göre bu büyümenin etkilerindeki atmosfer basıncının %20 kadar alçalması ile bu büyüme önümüzdeki yıllarda tam tersi özellik gösterebilir.

plüton yüzeyi
plüton yüzeyi

 Kısaca Plüton’un Atmosferi hakkında bilgiler. 

Dünya’nın 100.000’de 1’inden daha küçük olan cüce gezegenin yörüngesi dünya gibi düzenli de değil. Yine güneş etrafındaki yörüngesi güneşe yakınlık bakımından düzensiz. Ve bu düzensizlik sayesinde 1989 da plüton tespit edebildiğimiz verilere göre güneşe en yakın hale geldi. Yüzeyinin buzlarla kaplı olmasından dolayı bu önemli ısı değişimi atmosferde büyük gaz değişimi yaşatarak atmosferde büyük oranda genişleme süreci başlamıştı. O yıldan bu yana güneşten oldukça uzaklaşan Plüton yavaşça soğumaya başlamış ve atmosfer büyüklüğünün kayda değer bir kısmını kaybetmiş bulunmakta.

Bu gezegenin buzul katmanı ısıya maruz kaldığında atmosfere yoğun bir şekilde nitrojen, metan ve karbondioksit salıyor. En net görüntülerden olan ve bu gaz salımının en yoğun kriterini görebildiğimiz görüntülerde son yıllarda uzay aracımız tarafından kaydedildi. 2015 yılında Plüton’un yakınlarından geçen uzay aracı New Horizons’ın kaydettiği bu fotoğraflar ve simulasyonlarda görebildiğimiz Sputnik Planitia adı verilen buzla kaplı bir havza bulunmakta. Bu havza yüzünü güneşe döndüğünde yoğun bir şekilde atmosfere gaz salınımı sağlamakta. Ancak son yıllarda cüce gezegenin güneşten oldukça uzaklaşmasından dolayı bu bölgede oldukça soğumuş ve gaz salımında büyük oranla kayba neden olmuş bulunmakta.

Bu tarz makaleler ilginizi çekiyorsa ilginç bilgiler paylaştığımız bilim ve teknoloji kategorilerimize göz atabilirsiniz .

 

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.