Nasa’dan Pralel Evren Düşüncesine Kanıt Olabilecek Gelişmeler Duyuruldu

Nasa’dan Pralel Evren Düşüncesine Kanıt Olabilecek Gelişmeler Duyuruldu

Nasa’dan Pralel Evren Düşüncesine Kanıt Olabilecek Gelişmeler Duyuruldu

Paralel evren, bilim kurgu filmlerinde çokça gördüğümüz unsurlar dışında teorik, deneysel bir keşifin veya bulgunun olmadığı soyut bir kavram olmaktan öteye gidemedi. Belki de son yapılan deneylere kadar..

Son zamanlarda dikkati teknolojik gelişmelere ve keşiflere çekersek en yeni buluşlar bilim kurgu filmlerinden çıkma gibi değil mi? NASA daha önce uzaylı varlıkların yaşamı, ufo gibi bir çok bilim kurgu ögesini gündeme getirmişti. Bu sefer ise amacı uzaydaki hayalet maddeyi keşfetmek olan bir projeyle, yanlışlıkla paralel evren düşüncesine kanıt bulmuş olabilir.

ANITA Grubunun Deneyi Paralel Evren Düşüncesine Işık Tutabilir.

NASA, 2003 yılında evreni dolduran boşluk olarak tabir ettiğimiz hayalet maddeyi tanımlaması için bu araştırma grubuna yaklaşık 35 Milyon Dolar fon sağladı. Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA)   araştırma ekibi Antartika buzullarında yüksek enerjili nötrinolarla etkileşime girerek ultramanyetik dalgaları tespit eden bir balon oluşturup atmosfere yollayarak bu deneyi gerçekleştiriyorlar. Araştırmayı yöneten kişi Hawaii Üniversitesi’nden Peter W. Gorham.

Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA)
Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA)

Bu deney için oluşturulan balon atmosferde 1 ay durup gelen sinyalleri tespit edecek niteliğe sahipti. Zaten bu deneyin mekanı kuru havasından dolayı Antartika seçilmiş bu sayede sinyalleri daha net tespit edilmesi kolaylaştırılmıştı. Ancak iki yıl gibi bir sürede uçuşlardan sadece gereksiz arka plan sesleri kaydedilmiş ve kayda değer bir kazanım olmamıştı.

Bilim insanları son uçuş sırasında bu seferden önceki 2 uçuşun verilerini tekrardan incelemek istedi. O kayda değer olmayan verilerde beklenti uzaydan gelen radyo dalgaları olduğu için dikkatlerinden kaçan bir bulgu vardı. Bu veriler içerisinden dünya tarafından gelen bir dizi sinyalle karşılaştılar. Yer altından gelen parçacık tabanlı sinyallerin zamanda geriye doğru aktığını tespit ettiler. Bu bulguda bilim kurgularda işlenilen paralel evren mantığına yakın bir husus olduğu ve bu bulguların kanıt değeri taşıyabileceği düşünülüyor.

paralel evren hakkında açıklama
paralel evren hakkında açıklama

Bilim insanları büyük patlamayla beraber birden çok evrenin oluşma ihtimalinin çok düşük olmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundular:

“Keşfettiğimiz bu sinyali açıklamak şuan ki bilimsel bilgilerle mümkün olmasa da, bu sinyal  bir paralel evrenin varlığını gerektiriyor. Bu sinyal de tipik bir paralel evren düşüncesine göre pozitiften negatife saparak zamanda geçmişe akıyor.”

 

Ayrıca teknoloji kategorimize de göz atabilirsiniz.

16 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir