Koronavirüsün Doğaya Şaşırtan Etkisi

Koronavirüsün Doğaya Şaşırtan Etkisi

Koronavirüsün Doğaya Şaşırtan Etkisi

2020 yılının başlamasıyla dünyada baş gösteren büyük olaylar olmaya başladı. İlk ocak ayında görünmüş olan ve kısa sürede tüm dünyayı karantinaya sokan virüsün birçok alana çeşitli etkiside bulunmakta. Koronavirüsün bu sefer ekonomiye, teknolojiye, sanayi sektörüne etkisini konuşmayacağız, bu konuları haricinde doğaya etkisi nedir, bu konudan söz edeceğiz.

Koronavirüsün Doğaya Etkisi

 Koronavirüs dünyayı alarma geçirdiğinden bu vakite kadar nerdeyse tüm dünya evlere çekildi sokaklar boşaldı. Buna paralel olarak fabrikalar duraklatıldı, egzoz kullanımı azaldı, havayi kirletici unsurlar kayboldu. Hal böyle olunca insanlar yıllar içinde olumsuz etkilediği küresel ısınma ve ozon tabakasının delinmesi hkkında büyük gelimeler yaşandı.

Yapılan araştırmalara ve şuan yaşadığımız mevsimlerin alıştığımız havasından farklı olmasının sebebi ise ozon tabakasının eski haline gelmesi. Yukarıda bahsettiğimiz gibi insanlar dışarı çıkmadığı süreçte hava kirliliğine dair hiç bir şey kalmamıştı. Bu sebepten dolayı yıllardır insanoğlunun yaşadığı dünyayı mahvetme olgusu birkaç ay gibi kısa bir sürece iyileşme yoluna yöneldi. Ozon tabakasının iyileşmesiyle birlikte bazı anormal mevsim değişiklikleri eski haline gelip değişik bir havaya neden oluyor.

Sadece hava kirliliği de değil. Bu karantina sürecinde insanoğlunun doğaya zarar verdiği birçok sektör ise çalışmalarını durdurmuştu. Bunlarla beraber insanların neden olduğu bazı afetler ve çevre kirliliği de azalmış oldu. Ayrıca hayvan avları biraz daha azalmış her sektörde kısmen de olsa duraklamalar yaşanmıştı. Bu duraklamalar sayesinde yıllarca insanoğlu tarafından zarar verilen doğa yine doğa tarafından gelen bir virüs sayesinde iyileşme sürecine bir nebzede olsa gelişme kaydetti.

 

15 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir