Kodlama Öğrenmek Neden çocuklar için Çok Önemli? Ücretsiz Kodlama Eğitimi Önerisi

Kodlama Öğrenmek Neden çocuklar için Çok Önemli? Ücretsiz Kodlama Eğitimi Önerisi

Kodlama Öğrenmek Neden çocuklar için Çok Önemli? Ücretsiz Kodlama Eğitimi Önerisi

Bu yazıyı 19 Mayısta yayınlamamıza hitaben Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle başlamak istiyorum “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. ” Bu sözde olduğu gibi çocukları düşünen bir yetişkin haline getirmek bizim insanlık görevimizdir. Gelin çocukların ve gençlerin düşünme becerisini geliştirmek amacıyla öğretilen kodlama eğitiminin önemini ve kodlama öğrenmek hakkındaki yanlış algıları görelim görelim.

Kodlama Öğrenmek Neden çocuklar için Çok Önemli?

kodlama ogrenmek
kodlama öğrenmek

Kodlama deyince herkesin aklına sayfalarca akan, bilgisayardaki karışık kodlar gelmesin. Burada bahsettiğimiz kodlama öğrenmek, genelde robotik kodlama olarak da adlandırılır. Bu robotik kodlamada temel mantık sisteme tanımlanan insan, hayvan veyahut robot gibi objelerin verilen komutlarla yönetilmesidir. Yazımıza eklemiş olduğumuz görseller de de olduğu gibi aslında biz çocuklarımıza ders olarak kodlamayı öğretmeyeceğiz. Kodlama aslında gerçekten hobi edilebilecek bir dal olduğu için çocuklara bu dalı eğlenceli bir şekilde anlatıp oyun haline getirebiliriz. Bu sayede çocuğunuz oyun oynayarak, sıkılmadan kendini büyük ölçüde geliştirmiş olacak.

kodlama aslında cok basit
kodlama aslında bir oyun

Türkiye’nin eğitim sisteminde de genelde ezberci eğitim eleştirilir. Bir çok yabancı ülkede ilkokuldan öğrencilere basit kodlama eğitimi verilmeye başlanıyor. Kodlama eğitimindeki asıl amaç öğrencinin düşünsel yapısını geliştirmesi. Kodlama ve yazılımın temel mantığı bir soruna çözüm bulmak için düşünmektir. Düşündüğümüz çözümü ise sanal ortama dökerek hayat vermemiz kodlama anlamına gelmekte. Kodlama öğrenmek ve yararlarından bahsederken bir örnek de vermek istiyorum.

Günlük hayatta karşılaşabileceğim bir sorun olan masa lambamızın çalışmadığı durumları düşünelim. Masa lambasının çalışmadığını görünce ilk aklımıza fişinin takılı olup olmadığı geliyor. Eğer fişini kontrol ettiğimizde fiş takılı ise bu sefer hangi nedenle çalışmadığını bulmak için lambayı inceliyoruz. En son olarak lambanın çalışmadığı sonucuna vararak yeni bir ampül takma çözümüne ulaşabiliyoruz. Bu verdiğim örnekte temel olarak kodlamanın adımlarını göstermiş olduk. Bu örnekteki gibi bir soruna benzer şekilde yaklaşıp o soruna çözüm vermek aslında kodlama olmuş oluyor.

Çocuklara eğlenceli bir şekilde nasıl kodlama öğretilir?

kodlama öğrenmek bir oyun
kodlama öğrenmek bir oyun

Çocuklara kodlama öğretirken çocukların sıkılmaması çok önemlidir. Çocuklar eğlenerek bir şeyler öğrendiğinde o olayı hobi haline dönüştürebilirler. Bu konuda tavsiye edebileceğimiz genel olarak ücretsiz ve alanında gerçekten çok iyi dünyaca ünlü bir platformu önereceğiz code.org“. Ayrıca önerdiğimiz projelerinden olan minecraft kodlama eğitimlerine bakmanızı öneriyoruz. Çünkü çoğu çocuğun bildiği bir oyundan görevleri kodlama temasına dökerek, çocuklar eğlenceli vakit geçirirken bir yandan da kendilerini geliştirmiş olmalarını sağlıyor.

Ayrıca bu yazımızı beğendiyseniz eğitim kategorimizi inceleyebilirsiniz, bu kategoride siz veya çocuğunuz için bir çok yararlı bilgi bulacaksınız.

14 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir