Dikkat Dağınıklığı İçin Çözüm Önerileri

Dikkat Dağınıklığı İçin Çözüm Önerileri

Dikkat Dağınıklığı İçin Çözüm Önerileri

Dikkat Dağınıklığı İçin Çözüm Önerileri

Dikkat dağınıklığı, fiziksel veya ruhsal anlamda bir işle uğraşırken tam konsantre olamama durumundan kaynaklanan bir şeydir. Sanılanın aksine sadece çocukluk ve ergenlik döneminde değil her yaşta yaşanabilecek bir durumdur.Sebeplerine gelecek olursak o an psikolojik olarak iyi hissetmememiz, canımızı sıkan bir olayın olması, düşündüğümüz başka şeylerin olması veya yapmak zorunda olduğumuz işi sevmeme gibi birçok sebep sıralanabilir. İlaçla düzelebileceği gibi başka tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda ise bu dikkat dağınıklığı için çözüm önerilerimizden bahsedeceğiz.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Durumları İçin Çözüm

Özellikle derslerde ortaya çıkabilecek bi durumdur. Bazı derslerde çok iyi notlar alırken bir veya birkaç derste düşük not alıyorsa bu dikkat dağınıklığının bir belirtisi olabilir. Dersi sevmemekten başlayarak o derse ilgi duymamakla ve dinlememekle devam eder.

Uyku ve düzenli beslenme dikkat dağınıklığında çok önemlidir. Çocuklar o gün içerisinde uykusunu alamamışsa bir işe odaklanmada sorun yaşayabilirler. Bu yetişkinler için de geçerlidir. Aynı şekilde beslenme de çok önemlidir. Rahatsız edici veya çalışırken uyku getiren süt ve süt ürünlerinden kaçınılması gereklidir.

Dikkat dağınıklı için çözüm
Dikkat dağınıklı için çözüm

Unutkanlık ve sakarlık da dikkat dağınıklığı ile beraber gelen sorunlardandır. Çocukların sıkıldığı anlarda zihinlerini boşaltacak müzik aleti çalmak, resim yapmak, satranç oynamak gibi aktivitelerle uğraşması bu konuda çok önemlidir. Çocukların düşünme gerektiren faaliyetlerle uğraştığında dikkat dağınıklığının azaldığına kendi gözünüzle şahit olabilirsiniz.

Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı Durumları

En çok görülme sebebi stresten kaynaklanır. Yetişkinler gündelik hayatlarında sürekli bir stres ve kaygı içerisindedir.Fazla stres veya heyecan bir işe odaklanmamızı engeller. Doktora danışarak uzman hekim kontrolünde dikkat dağınıklığını giderici ilaçlar kullanılabilir. Psikolog rehberliğinde terapi yöntemiyle de bu sorunu çözüme kavuşturabiliriz.

Bunun yanı sıra dengeli beslenmek, düzenli uyumak, spor ve egzersiz gibi faaliyetleri gerçekleştirmek, bir işi severek yapmak, bir iş yaparken sıkıldığımız ve iyi hissetmediğimiz anlarda küçük küçük molalar vermek gerekir. Aynı zamanda yeterli ışık alan iyi aydınlatılmış bir ortamda bulunmak, sinirli ve stresli anlarımızda zihnimizi boşaltacak şeylerle uğraşmak dikkat dağınıklığına iyi gelebilen şeylere örnek olarak gösterilebilir. Eğer bunlara rağmen dikkat dağınıklığı sorunumuz devam ediyorsa mutlaka doktora gidilerek ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir.

Dikkat dağınıklı için çözüm
Dikkat dağınıklı için çözüm

Siz de dikkat dağınıklığı ile ilgili bildiklerinizi diğer okuyucularımızla yorumlar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

11 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir