İkizler Paradoksu Nedir?

İkizler Paradoksu Nedir?

İkizler Paradoksu Nedir?

 Uzay, fizik, bilim bağlamında bir çok ikilem, paradoks vs. ortaya atılmış bazıları açıklanmış bazıları ise hala tartışılmakta. Bu tartışmaların ve çözüm önerileri çoğu zaman teorikte kalıp kesin bir çözüme varılmaz fakat bu teorik çözümlerden yola çıkılarak bir çok keşif yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu yazımızda ise paradoks mu ikilem mi olduğu dahi tartışılan ikizler paradoksu nedir? Bu konuyu inceleyeceğiz.

 

İkizler paradoksu nedir?

ikizler paradoksu ve Einstein
ikizler paradoksu ve Einstein

 İkizler paradoksu Einstein’in Özel Görelik kuramına en iyi örnektir. Özel Görelik kuramı ise kısaca uzayda ivmeli hareket eden bir cisim için dünyada sabit duran ve hareket eden gözlemciler tarafından fizik yasaları aynen geçerli ve ışık hızı gözlemcilerden tamamen bağımsızdır. Bu karışık açıklanan cümleden çıkarmamız gereken sonuç ise ışık hızı her gözlemci için aynıdır, değişmez.

 Bu kurama göre ışık hızının değişmediği ikizler paradoksunu Einstein için çözmüş sadece küçük bir ikilem haline gelmiş oluyor. İkizler paradoksu ise 30 yaşında iki tek yumurta ikizi (tüm fiziksel özelliği aynı olan ikizler) farz edelim. Bu ikizlerden biri uzaya çıkıp ışık hızına yakın bir hızla gezegenlere gidip 7 yıl sonra geri dönüyor. Astronot ikizi için 7 yıl geçmiş ve 37 yaşında olsa da dünyadaki kardeşi yaklaşık 70 80 yaşında oluyor.

ikizler paradoksu
ikizler paradoksu

 Einstein gibi birçok fizikçi bu sorunun ikilem olduğunu astronot kardeşin ışık hızına yakın bir şekilde ivmelendiği için astronot gözünde dünya ışık hızında ilerlerken dünyadaki kardeş için astronot ışık hızında ilerlemekte. Bunun sonucu olarak ise Özel Göreliğe göre ışık hızı hiç bir gözlemciye göre değişmez hususuna dayanarak astronot için zaman dünyadaki kardeşine göre yavaş geçmiştir.

 

İkizler paradoksunu anlamak için film önerisi.

yildizlararasi film onerisi
yıldırlar arası film önerisi

 Bu paradoks ve özel görelilik konusu çok soyut olduğu için birçok kişinin aklında soru işaretleri bırakmakta. Bu filmde ikizler paradoksuna benzer olay ana kahramanımız ile ilgili sadece dikkatli olun. Çok fazla spoiler vermeye zaten gerek yok. Hazır evde kaldığımız bu sırada eğer izlemediyseniz bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Filmimiz interstellar yani yıldızlararası.

 

Ayrıca ikizler paradoksu wikipedia kaynağına ulaşabilir, değerlerine ulaşabilir veya bu tarz uzay ile alakalı makalelerimize vay be kategorimizden ulaşabilirsiniz.

 

13 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir