Timur Satrancı Nedir? – Normal satrançtan farkı nedir?

Timur Satrancı Nedir? – Normal satrançtan farkı nedir?

Timur Satrancı Nedir? – Normal satrançtan farkı nedir?

Satrancı çoğumuz biliyordur. Satranç yaklaşık ms 500’lü yıllarda yavaş yavaş çıkıp günümüze kadar birçok değişime maruz kalan tüm dünyaca oynanan bir strateji – zeka oyunudur. Bu yazımızda bildğimiz satrancın evrilmiş ve kombinasyonlarıyla daha zorlaşmış bir oyunu tanıtacağız “Timur Satrancı”. Timur satrancı nedir ve oynanış hakkında kısaca bilgileri gelin görelim.

Timur satrancı nedir?

Asya’da Türk-Moğol imparotorluğu kuran Timur, satrancı çok iyi oynamaktaydı. Timur, satrancı o kadar iyi biliyordu ki normal satrançtan daha ayrıntılı ve zor bir satranç icat etti. Onlarca fetih gerçekleştirmiş ve iyi bir komutan olan Timur savaş alanında kullanılabilen çoğu objeyi bu yeni satranca getirmiş ve normal satrançtan kat ve kat fazla kombinasyonu olan yeni bir satranç oluşturmuştur.

Bu satrancın tahtası 10×11 kare büyüklüğündedir. Ve normal satrançtan daha karışık ve daha fazla taşlara sahiptir. Normal satrançla aynı olan fil at kale gibi taşlarda bulunmakta. Piyonların ise karşı saflara ulaştığında hepsinin bir görevi vardır.

timur santranci
timur santrancı

Kısaca Timur satrancının kuralları:

Bu satrancın amacı da karşı tarafın şahını ele geçirmek. Normal satrançtaki şah çekmeden karşı tarafın şahı sıkıştırıldığında berabere kalma durumu bu satrançta galibiyet anlamına gelmekte.

Tablo da gördüğünüz şahın piyonu karşı tarafın ilk sırasına ulaşırsa oyuna yeni bir taş dahil olur. Bu taşta şahın tıpa tıp aynısıdır. Karşı taraf oyunu kazanabilmek için bu iki şahı da alması gerekir.

Kalenin önündeki piyonun piyonu taşı ise çok karışık bir konu. Bu piyon karşı tarafın ilk sırasına vardığında olduğu yerde kalır. Karşı taraf bu taşa hamle yapamaz. Bu taş ileri ki zamanlarda karşı tarafın iki taşını tehdit edebilecek durumda olduğunda bu piyon oraya ilerler. Bu durum tahtanın ortasında da olabilir yine baş saflarda da olabilir.

Bu satrançta bide her tarafın 2.sırasında bir çıkıntı kare bulunmaktadır bu kareler oyunu beraberliğe götürebileceğiniz karelerdir. Eğer zor durumda olursanız şahınızı karşı tarafın çıkıntı kalesine götürerek maçı berabere bitirebilirsiniz.

 

Bu tarz zeka oyunlarını merak ediyorsanız zeka oyunları kategorimize ulaşabilirsiniz.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.