Hangi Teker?

Hangi Teker?

Hangi  Teker?

Bu paylaşımda da yine sizlere bir şehir efsanesini anlatacağım.

Üniversite öğrencileri arasında çokça dile getirilen bir efsanedir. Belki de efsane değil gerçektir. 🙂

HANGİ TEKER?

Üniversite hayatını bilmeyenler için söyleyeyim eğer öğrenci ve kendi evinizde kalıyorsanız genel anlamda geceler sohbetlerle geçer ve kişiler gün içinde hep uykusuzluk halinde olurlar.

Bizim dört kafadar aynı evde kalmaktadırlar. Ve aynı sınıfta okumaktadırlar. Bu dört karakterimiz sınava çalışmak yerine günlerini eğlence ile geçirirler. Gezerler, tozarlar, sohbet ederler. Fakat o özel beklenen gün gelir. Sınav gününden önceki gün akıllarına sınav olduğu gelir ve çalışma kararı alarak çalışmaya başlarlar. Hem de ne çalışma. Koskoca 3 ayda işlenen konuyu bir günde öğrenmek gibi niyetleri vardır. Hatta daha iyimser düşünürsek yüksek not alma derdindedirler. İşte böyle bir çalışma ile sabahlarlar.

Bu kadar çalışmaya ne vücut dayanır ne kafa. Bizimkiler sabaha karşı biraz dinlenmek için uykuya dalarlar. Ama hesap etmedikleri bir şey vardır. Hepsi uykuya kendilerini öyle bir kaptırır ki, sınavın başlama saatini kaçırmışlardır.

İçlerinden birisi kendine gelir ve saate bakar, bir de ne görsün, sınav çoktan başlamıştır. Hemen arkadaşlarını uyandırır ve hep birlikte arabaya binerek sınava yetişmeye çalışırlar. Okula girdiklerinde diğerlerinin sınavdan çıktığını görürler ve hemen soluğu hocanın yanında alırlar. Hoca’dan telafi sınavı talep ederler.

-Hocam çok çalıştık, günlerce çalıştık yolda gelirken arabanın tekeri patladı sınava yetişemedik. Lütfen bizi sınava alın, telafi sınavı yapın, yalvar yakar hocayı ikna etmeye çalışırlar.

Üniversite hocası olmak kolay mı? Adam koskoca hoca olmuş, kandırabilirler mi? Elbette hayır. Ama hocamız öğrencilerin bu ısrarına dayanamaz ve ikna olur.

Her birini bir sınıfa yerleştirir. 100 puanlık tek bir soru sorar.

  1. Hangi teker?  Arabanın patlayan tekeri hangi tekerdi? (100 puan)

Not: Efsaneye göre bu dört arkadaş sınavdan sıfır (0) puan alırlar ve o dersten kalırlar.

Çıkarılacak ders: Yalan söylemeyiniz, ve hiç bir şeye hazırlıksız gitmeyiniz. Takım çalışması önemlidir.

 

12 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Hocam Ben Aslan Çok İyi Yazmışınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.