Basit ve Kaliteli Video Montaj Nasıl Yapılır- Program Önerisi

Basit ve Kaliteli Video Montaj Nasıl Yapılır- Program Önerisi

Basit ve Kaliteli Video Montaj Nasıl Yapılır- Program Önerisi

 Şu anki zamanımızda çoğu kişi YouTube veya İnstagram için videolar hazırlamakta. Bu platformlar için veya günlük hayatta kullanmak için video düzenleme ihtiyacımız olabiliyor. Peki basite ve kaliteli video montaj nasıl yapılır? Hangi programlar kullanmalıyız?

Video montajı nasıl yapılır?

 Genel olarak montaj programları kullanılarak güzel videolar tasarlayabiliriz. Video montaj programlarından söz etmeden önce video montaj ile alakalı bir kaç püf nokatadan bahsetmekte yarar var. En basit olarak aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz güzel bir video tasarlayabilirsiniz.

video montaj nasıl yapılı
video montaj nasıl yapılır
  • İlk olarak metin eklemeyi ele alalım. Metin ekleme aslında basit bir iştir. Kullandığınız programda hazır metin şablonları genelde bulunur. Siz bu şablonlar arasından efektleri ile birlikte istediğiniz birini seçin ve düzenleme yapın. Yazı tipini ve rengini ayarladıktan sonra videodaki renlere karışmayacak göz yormayacak şekilde ilgili yere metini ekleyin. Burda dikkat etmeniz gereken yazı tipi olarak kalın fontlar seçip renk uyumuna dikkat etmek. Örneğin videonuzun ilgili kısmı genel olarak açık renkliyse koyu veya parlak renkler tercih etmelisiniz.
  • Kesme, kısaltma ve ekleme mevzularına gelelim. Videonuzu çektiniz ve kaliteli bir video hazırlamak istiyorsunuz. Videoyu 1 2 defa izleyin izlerken hoş gözükmeyen kısımları seçerek silin veya gerekli düzeltmeleri uygulayın. Genel olarak bu işlemi video bandı üzerine 2 nokta seçip bu noktaları ana banttan ayırmak için genelde makas işareti olur, bu işarete tıklayarak ana banttan ayırın ve silin.
  • Videonuza eğlenceli veya görsel olarak etkili efektler ekleyebilirsiniz. Green Screen olarak adlandırılan bir yöntemle hazır görüntülerinizi ve videolarınızı üst üste ekleyerek güzel şeyler yapabilirsiniz. Aşağıda önerdiğim programlar bu özelliğe sahip olacaklar. Genel olarak yapmanız gereken ana videonuzun üstüne arka planı parlak yeşil olan videolar ekleyip yeşil ekran ayarı ile yeşil kısmı silerek videoya eklemenizdir.
  • En önemli kısımlardan biri de müzik ve ses efektleri. Ne amaçla olursa olsun her video için arka planda bir müzik tüm video kalitesini etkileyebilir. Eğer bu videoyu platformlarda yayınlayacaksanız müziğin telifsiz olması gerek. Bu konuda da youtube müzik kitaplığını öneririm.
  • Ses ve müzik uyumuna ve videoda bir anlatıcı varsa sesinin kısık olmamasına dikkat edin. Burada yapmanız gereken anlatıcının sesi müzik tarafından bastırılmamasını sağlamaktır.video düzenleme

Video montaj programı önerileri

  1. İlk olarak yukarıda anlattığım çoğu şeyi kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir program olan Movavi’yi tavsiye ederim.
  2. İkinci olarak da Filmora yine çoğu özelliğiyle kolay ve kaliteli bir kullanım sağlıyor.
  3. Shotcut bu program linux işletim sisteminde de çalışabilir olmakla beraber ücretsiz bir program.
  4. Son olarak da çok basit olmasa da profesyonel video montaj programı Adobe Primiere Pro‘yu önerelim . Bu programda ustalaştığınız zaman inanın bir çok profesyonel projeye imza atabileceksiniz.

 

Ayrıca bir çok grafik tasarımı nasıl yapacağınızı gösterdiğimiz yazıya gidebilirsiniz.

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir