Unreal Engine 5 İle Artık Gerçeklik Sanal Olarak Oluşturulabilecek.

Unreal Engine 5 İle Artık Gerçeklik Sanal Olarak Oluşturulabilecek.

Unreal Engine 5 İle Artık Gerçeklik Sanal Olarak Oluşturulabilecek.

Geçtiğimiz son 20 yılın sanal grafik teknolojisinde özellikle gerçekçi oyun ve filmler için kullanılan grafiklerde artık akıl almaz gelişmelerle karşılaşıyoruz. Oyun sektöründe çokça kullanılan Unreal Engine oyun motoru aslında temelinde sanal grafik oluşturabileceğiniz bir platform. Son günlerde tanıtılan bu Unreal Engine 5 nedir? Bu uygulamayı kullanarak neler yapılabilir? Gelin bu konuyu inceleyelim.

Unreal Engine Oyun Motoru Nedir?

Unreal Engine 5
Unreal Engine 5

Dediğimiz gibi temelinde sanal ortamda gerçekliğe yakın 3 boyutlu grafikler tasarlayabileceğimiz bir uygulama. Özellikle gerçekçi ve güzel grafikli oyunların yapımında kullanılan bu oyun motorunu çok az kod bilgisi olan kişiler bile biriken kod arşivi sayesinde diledikleri gibi oyun tasarlayabilirler.

Aslında oyun sektörü denilince akıllara ciddiyetsiz gelişmeler geliyor . 20 yıl önce olduğu gibi şuanda bazı insanlar hala oyun sektörünün sadece oyun oynamak vakit öldürmek gibi görüyorlar fakat aslında bu sektör sayesinde bilim anlamında büyük gelişmeler oluyor. Bu gelişmeleri  özetlersek sanal ortamda fizik yasaları uygulayabilen gerçeğe yakın grafikleri oluşturmak yazılım kod camiasında gerçekten önemli bir yer taşıyor.

Unreal Engine 5 veya Diğer Sürümleriyle Neler Yapılabilecek.

Gelecekteki ön görülerden en güçlüleri hayatta yaptığımız çoğu eylemi sanal dünyalarda yapıp aslında hayatı sanallaştırma gibi öngörülerdir. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Unreal Engine 5 ile en küçük toz tanesine kadar gerçekliğin ön planda olduğu sanal dünyalarda avatarımızla istediğimiz gibi gezebileceğiz.

Unreal Engine 5

Ayrıca bu oyun motoruyla sadece oyunlar yapılmamakta. Önümüzdeki günlerde sadece bu uygulama kullanılarak yapılmış sinema filmleri görmemiz muhtemel. Ayriyeten sinema filmlerinin bazı fantastik sahneleri de bu platformla kolayca düzenlenebilir.

Önümüzdeki zamanlarda ise yer çekimi gibi birçok fizik yasasını sanal olarak kullanmamıza sağlayan bu platform ile bilimsel teorik deneyler dahi gerçekleşebilir. Bilimsel olarak yapılması çok zor deneyler bu motorla yapılabilir. Örnek vermek gerekirse uzaklık biriminin ışık yılı olduğu cisimlerin gezegenler olduğu ve değişkenin ışık hızıyla giden bir cisim olduğu bir deney bu uygulamayla oluşturulacak sanal dünya sayesinde kolayca uygulanabilecek.

Bu makalede adı geçen Unreal Engine 5 oyun motoru 13 mayıs tarihinde Epic Games tarafından tanıtıldı. Aşağıdaki videodan bu anlattıklarımızı canlı bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca bu tarz makalelerimiz için tasarım kategorisine göz atmayı unutmayın.

23 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir