İnce Belli Çay Bardakların Sırrı Nedir?

İnce Belli Çay Bardakların Sırrı Nedir?

İnce Belli Çay Bardakların Sırrı Nedir?

Yine vay be dedirtecek konulardan birini sizlere sunacağız. Her gün sofralarda, televizyon başında çoğumuz çay içmeyi severiz. Ve yine birçoğumuzun bardak tercihi ise ince belli çay bardakları. En çok tiryakilerin model model kullandığı bu ince belli çay bardakların sırrı nedir, biliyor musunuz? Gelin beraber görelim.

İnce Belli Çay Bardakların Sırrı

Hiç hakiki çay tiryakisiyle karşılaştınız mı? Tiryaki dedik de günde 10 demlik bitirenlerden değilde çayın tadına en iyi şekilde varmak isteyenlerden bahsediyoruz. Bu kişiler bir bardak çayda birçok beklentiye girerler. Bunların en başındaki önemli unsur ise çayın tavşan kanı olmasından önce çayın bardağıdır. Bunun sebebi ise bardaktan aldıkları o çayın iç yakan sıcaklığı ve bir yandan içme kolaylığıdır. Tiryakilerin en çok kullandığı çay bardağı modelleri ise en küçük boy ve ince belli bardaklardır.

İnce belli bardakların en büyük sırrına gelelim. İnce belli bardakların öyle bir tasarımı vardır ki bardağın altından üstüne doğru sıcaklık farkı çok büyüktür. Hem üste doğru içen kişiyi yakmayacak kadar ılımış hemde çaydanlıktaki sıcaklığını koruyan al taraflardaki ısısı vardır. Fizik kurallarında da olduğu gibi geniş bir kaptaki sıvının ısı değişimi daha fazlayken dar bir kaptaki sıvının ısı değişkenliği daha azdır. O sebeple bardağın orta kısmının inceliği ve alt kısmının sertliğinden dolayı çayın ısısı korunur.

İnce Belli Çay Bardağın Hikayesi

ince belli çay bardağının sırrı nedir
ince belli çay bardakların sırrı ve hikayesi nedir

 1850 yıllarda Avrupa’da sanayi devriminin başlamasıyla cam sanayisi de doğmuştu. İlk zamanlarında kulplu bir şekilde bakır bardaklara benzeyecek şekilde tasarlanan bardakların maliyetide fazla olmaktaydı. 1900’lü yılların başında Beykoz civarlarında bir cam fabrikası kuruldu ve ilk defa ne kulpu ne de tutacak herhangi bir yeri olan bu bardaklar üretilmeye başladı.

Bu bardağın tasarımı aslında lalelerden esinlenmiştir. Tabi ilk tasarlanan bardaklar tam ince belli olmasalar de ince hesaplarla en ideal modern haline dönüştürülmüştür. Bu cam bardaklar bir süre ilgi çekmemiş olsa da çay seven bir toplum olduğumuzdan çabuk benimsendi. Aslında tarihi o o kadar da eski olmayan ince belli bardaklar neredeyse 100 yıldır bizlerle. Peki siz hangi bardakları kullanıyorsunuz; ince belli mi, kupa fincan mı?

17 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir