Sony’den İlk Giyilebilir Klima Duyuruldu

Sony’den İlk Giyilebilir Klima Duyuruldu

Sony’den İlk Giyilebilir Klima Duyuruldu

Yaz geldi ve kavurucu sıcaklar Türkiye’nin ve dünyanın her bir tarafında kendini göstermeye başladı. Özellikle Akdeniz bölgelerinde yaşayanlar evlerinde dahi yoğun nem sebebiyle sıcaktan bezmiş durumdalar. Teknoloji genel olarak ihtiyaçta doğduğunu biliyoruz. Bu ihtiyaçlardan biri de şüphesiz giyilebilir klimaydı. Sony’den ise birçok alanda olduğu gibi bu alanda da ilk giyilebilir klima duyuruldu.

Sony’den İlk Giyilebilir Klima Duyuruldu

Sony 2020 Tokyo Olimpiyatlarında yeni bir giyilebilir klimayı piyasaya süreceğini belirtmişti. Ancak Covid 19 salgını yüzünden iptal edilen etkinliklerden biri olan 2020 Tokyo Olimpiyatları nedeniyle bir açıklama yapılmamıştı. Bugün olimpiyatların iptal olmasına rağmen Sony bu yaz bu cihazı piyasaya süreceğini belirtti.

Giyilebilir mobil klima
Giyilebilir mobil klima

Bu cihaz kişinin vücut sıcaklığını algılayıp 5 dereceye kadar serinletme özelliğine sahip. Aslında cihazın mantığı da basit. Adı Reon Pocket olan bu araç özel tasarlanmış tişört veya gömleğin ense kısmındaki cep bölümüne yerleştiriliyor. Cihazın vücuda bakan kısmı vücut sıcaklığını ölçerek uygun şekilde cilde temas eden havayı devir daimle yeniliyor ve vücutla giysi arasında bir hava akımı oluşturuyor.

Sony giyilebilir ilk klimayı duyurdu
Sony giyilebilir ilk klimayı duyurdu

 Reon Pocket android veya iphone telefonlardan kontrol edilebilecek. İster otomatik vücut sıcaklığı düzenleme modunu ister manuel modu kullanarak bu kavurucu sıcaklarda bizleri serinletecek. Tam şarjla 4 saatlik bir kullanıma sahip olacak 5 inçlik telefon boyutundaki bu cihazın şarj süresi de çok uzun değil. Sadece 2 saat şarj edilerek 4 saat kullanabileceğiniz bu cihazın fiyatı ise 120 dolar olarak belirlendi.

120 dolar olarak tanıtılsa da bu cihaz bize gelene kadar birçok komisyona maruz kalıyor. Normalde fabrikadan alınsa 820 TL’ye denk gelen bu cihaz Türkiye fiyatı vergi ve komisyonlarla 1500 TL’den aşşağı geleceğini sanmıyoruz. Ayrıca 120 dolarlık cihazın tişörtüne veya giysisine sahipseniz bu cihazı 100 dolara satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bu cihaz popülerleştikçe özel tasarım giysileri de çıkmaya başlayacaktır.

8 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir