İş Alımlarda Dikkat Edilen Kriterler, 2022 Yılında Böyle Olacak

İş Alımlarda Dikkat Edilen Kriterler, 2022 Yılında Böyle Olacak

İş Alımlarda Dikkat Edilen Kriterler, 2022 Yılında Böyle Olacak

İşsizlik ülkemizin ve dünyanın en büyük sorunlarından biri. Şuan 2 veya 3 üniversite bitirmiş kişiler dahi işsiz kalabiliyor. Bunun önemli sebeplerinden biri ise kişinin iş verenlerin kriterine uymaması. Bu kriterlerde yıl geçtikçe, teknoloji ilerledikçe değişiyor. Gelin 2022 yılında ön görülen iş alımlarda dikkat edilen kriterler nelerdir, bakalım. Kaynak olarak dünya ekonomik forumunun verileri kullanılmıştır.

 İş Alımlarda Dikkat Edilen Kriterler – 2022

Dünya ekonomik forumu birçok alanda önemli raporlarıyla tanınmakta. Önemli bir kaynak olarak da görülen bu platformun geçtiğimiz yıl içinde yayınladığı bir raporu sizlere ileteceğiz. Bu raporda 2022 yılında iş alımlarda daha çok dikkat edilecek olumlu ve olumsuz kriterlerden bahsedilmiş. Biz daha çok olumlu özellikler hakkında konuşacağız ancak orjinal görseli World Economic Forum‘dan alıntılayarak yazımıza ekleriz dilerseniz şu linkten orjiinal ingilizce rapora da ulaşabilirsiniz.

Dünya ekonomik forumu 2022 yılında gerekecek nitelikler
Dünya ekonomik forumu 2022 yılında gerekecek nitelikler
  1. Analitik düşünerek bir sonuca veya yeniliğe ulaşmak
  2. Aktif olarak öğrenebilme yetisi
  3. Yaratıcılık, özgünlük ve girişim.
  4. Teknolojiyi kullanabilme ve programlama bilme
  5. Kritik düşünme ve analiz etme becerisi
  6. Karışık problemleri çözebilme yetisi
  7. Liderlik ve sosyal etkileyicilik
  8. Duygusal olarak da düşünebilme
  9. Bir fikir atarken veya problem çözerken muhakeme edebilme (grupla çalışmaya yatkın)
  10. Sistem analizi ve değerlendirmesi yapabilme

Bu saydığımız 10 maddenin çoğu şuan mühendislerin iş alımında görülen kriterler arasında zaten bulunmakta. Ancak teknoloji geliştikçe bir mühendisin sahip olması gerektiği gibi bir takım özelliklere sahip olmamız gerek. Aslında bu kriterlerde dünyanın girdiği teknoloji çağındaki şirketlerin rekabetinde gerekli unsurlar. Yaratıcı, özgün ve girişimci olmayan bir şirket bu çağda kalıcı olamaz. Şirketin bu özelliklere sahip olabilmesi için çalışanlarında bu kriterlere uyması gerekecektir.

 İş Alımlarda Dikkat Edilen Kriterler
İş Alımlarda Dikkat Edilen Kriterler

Genel olarak bu maddeler arasında ben 4. maddeye dikkat çekmek istiyorum. Teknolojiyi kullanmak ve programlama bilmek maddesi kendi mesleğimden dolayı demiyorum gerçekten ileri ki yıllarda en basit bir meslek için bile şart hale gelecek. Sizin alanınız ve beceriniz ne olursa olsun işinizde teknoloji ve yazılımı kullanmayı bilirseniz bir şirkette veya şirkete bağlı olmadan bile kendi işinizle iyi yerlere gelmeniz muhtemel. Sizlere bu konulara dair web-internet kategorimiz bağlamında birçok yazı yayınlıyoruz. Bu yazılardan biri ise kodlama öğrenmek zor mu, neden önemli; dilerseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

14 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir