Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Yararlı

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Yararlı

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Yararlı

Bu yazımızda hangi dillerin ne tarz avantajı olduğunu sizlere farklı bir bakış açısıyla sunmaya çalışacağız. Birçok soru işareti olan konulardan biri olan hangi dili öğrensem, sorusuna cevabı bu yazıda bulabilirsiniz. Gelin o zaman hangi yabancı dili öğrenmek daha yararlı, görelim.

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Yararlı

Yabancı dil deyince bizde akan sular durmakta. Eğitim sistemimizde de 1. yabancı dil ingilizce ve 2.yabancı dil için Arapça ve Almanca ne kadar baskın olsada bu sistem öğrencilere bu dillerden soğumasına neden oldu. Yazımıza başlamadan bilinmesi gerek ki İngilizce kesinlikle gerek. Ancak İngilizce’yi zorunluluk dahilinde değilde yabancı diziler izleyerek yabancı arkadaşlarla konuşarak öğrenmeniz size zor gelmeyecek.

Hangi yabancı dili öğrenmeli
Hangi yabancı dili öğrenmek daha yararlı

İngilizce hayatımızda birçok ülkede ve sektörde işe yarayacak ve özellikle iş hayatında artık kriter olarak bile görünmeyen kalıcı bir özellik olma yolunda devam ediyor. İkinci yabancı dil ise sizin statünüzü arttırırken sektörünüzde daha efektif davranma avantajı sağlıyor. En merak edilen konu ise bu ikinci yabancı dil olarak ne seçilmeli. Bence doğru soru bu değil, ikinci yabancı dil için nelere dikkat edilmeli olmalı. Çünkü bu dili belirlerken sizin hobileriniz, sektörünüz, yaşamak istediğiniz yerler gibi birçok etken bulunmakta.

Sektör bazında baktığımızda birkaç dil öne plana çıkabilir. Dünyada en çok konuşulan ve bazı şirketlerde de kriter olarak barınan İspanyolca, teknoloji merkezi olarak bilinen Japonyanın dili Japonca, dünya nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan çinin özellikle ticaret sektöründe ön plana çıkan Çincesi. Tabi bunların yanına sektöre bağlı olarak Rusça, Almanca ve Arapça dilleri de eklenebilir.

Sektörde genellikle tercih edilen dillere de dikkat edilmeli. Her meslekte farklı özel alanlar vardır. Örneğin Makine Mühendisliği okuyan birisine genel olarak almanca önerilir ancak bu kişi hava yolu makineleri veya bilgisayar teknolojileri tabanlı programlarda çalışmayı tercih edecekse bu hususta İspanyolca, Arapça ve Rusça yer yer önemli noktada olmaktadır. Şu da bilinmelidirki sektöründe ön sıralarda olmak isteyen biri aktif öğrenme becerisine sahip olarak gerektiği zaman Çinlisiyle, Rusuyla, Arabıyla kuvvetli iletişime geçmesi gerekecektir.

18 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir